Web3 Dünyasında İçerik Üreticisi Olmak için 5 İpucu

Web3 Dünyasında İçerik Üreticisi Olmak için 5 İpucu
0

NFT nedir ? Nasıl NFT sanatçısı olunur ? Adım Adım Rehber

Snoop Dogg’un Bored Ape Yacht Club (BAYC) temalı bir müzik NFT ‘si (Web3) çıkarmasından Beeple’in “Everydays: The First 5000 Days” eserinin 2021 yılında 69 milyon USD gibi bir fiyata satılmasına kadar, NFT ‘ler dijital sanat dünyasında fırtınalar estiriyor. Dijital zaman tünelinde kendilerine bir yer edinen benzersiz tokenler, dünyanın dört bir yanındaki yeni sanatçılara ve çevrimiçi içerik üreticilerine geçmişleri ve deneyimleri ne olursa olsun Web3 akımına dahil olmak için ilham veriyor.

Diğer yandan, NFT dünyasına yeni adım atanlar ise nasıl başlayacaklarını anlamakta zorlanabiliyor. Sonuçta, bir NFT çıkarmak ne anlama geliyor ki? Bir topluluk oluşturmak neden önemli ve NFT kullanım alanlarını neden değerlendirmelisiniz? Heyecan verici bu yeni dünyaya daha rahat bir giriş yapabilmeniz için bir NFT üreticisi olma yolculuğunuza başlamanızı sağlayacak beş ipucunu makalemizde bir araya getirdik.

Bored-Ape-Yacht-Club

NFT Nedir?

Benzersiz token veya kısaca NFT, eşsiz bir dijital varlığın mülkiyetini temsil eden kriptografik bir tokendir. NFT’lerin yaygın kullanım alanları arasında sanat, koleksiyonluklar, müzik, oyun içi ögeler, etkinlik biletleri vb. yer alır. Her bir NFT’nin meta verileri blockchain üzerinde saklanır. Bu da doğrulanabilir bir mülkiyet ispatı ve her bir tokenin eşsizliğinden emin olmamızı sağlar.

NFT Çıkarmak Ne Anlama Gelir? 

Basitçe ifade edecek olursak, NFT çıkarmak bir dijital dosyayı alma ve bunu blockchain üzerinde benzersiz bir token haline getirme sürecidir. Dijital dosyanızın verileri bir dağıtık kayıt defterine kaydedilir ve bu kayıt defterinin değiştirilmesi veya sahtesinin yapılması mümkün değildir.

nft-nedir

NFT Üreticisi Olmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

Hedef kitlenizi tanımanız, çalışmalarınızın değerini ve NFT’lerinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmeniz, Web3 dünyasındaki yeni bir içerik üretici olarak dikkate almanız gereken önemli genel ilkelerdir. Başarının bu temel bileşenlerini yakalamanızı sağlayacak ipuçlarını aşağıda sizler için sıraladık.

1. Medyanızı seçin

Hareketsiz imgeler NFT’ler için en sık kullanılan medya formatıdır, ama aslında sanatsal ifade biçiminizi sınırlayan tek şey sizin hayal gücünüzdür. Üzerinde NFT çıkardığınız platform imkan tanıyorsa, video veya şarkıların da NFT’lerini çıkarmamanız için hiçbir neden yoktur.   

2. Altta yatan değeri dikkate alın 

NFT’nizi nasıl fiyatlandıracağınızı düşünmeye başlamadan önce, eşsiz tokeninizin değerinin nereden kaynaklandığını düşünmeniz faydalı olacaktır. Örneğin koleksiyonluk bir NFT’nin değeri, bu NFT uzun bir süre boyunca varlığını sürdürmesi beklenen kültürel bir olguyla ilişkiliyse, daha yüksek ve daha kalıcı olabilir. Kulüp üyelikleri veya özel etkinliklere erişim gibi ek kullanım alanları ve özel avantajlar sunan NFT’ler, sağlam topluluklar veya tekrarlanan popüler etkinliklerle ilişkilendirilirse uzun vadeli bir değere sahip olabilir. 

3. Sizinle benzer düşünce yapısına sahip olan bu alandaki diğer kişilerle bağlantılar kurun 

Hangi sektörde olursanız olun bağlantılar kurmak önemlidir, özellikle de adınızı duyurmak istiyorsanız. NFT dünyasında Twitter, Discord ve Telegram gibi çevrimiçi platformlar, dijital varlık dünyasında bir süredir faaliyet gösteren diğer içerik üreticilerle ilişki kurmak için harika yerlerdir. 

Beğendiğiniz sanatçıları veya NFT projelerini takip etmeye ve sundukları içeriklerle etkileşim kurmaya başlayabilirsiniz. Dahası, sohbetlere katılarak, fikirlerle katkıda bulunarak ve insanların sorularını yanıtlayarak zamanla topluluğun bir parçası haline gelebilir, gelecekte iş birliği kurmak ve destek almak için fırsatlar yaratabilirsiniz.

4. Topluluğunuzu geliştirin

Web3, insanları çevrimiçi olarak bir araya getirmekle ilgilidir. Bir NFT topluluğu oluşturmak, canlı yayınlar, soru cevap oturumları, hediyeler ve benzeri etkinliklerle hedef kitlenizle bağlantıda kalmanızı gerektirir. Diğer sanatçılarla bağlantılar kurmaya benzer şekilde, bir topluluk inşa etmek de bir Web3 içerik üreticisi olarak çalışmalarınızı tanıtmak için çok önemlidir. 

Dahası, bu sayede farklı platformlarda daha derin bir içerik üretici-topluluk ilişkisi kurmak ve fanlarınızla kurduğunuz anlamlı etkileşimler sayesinde bağlantı oluşturmak için yeni fırsatlar yakalayabilirsiniz. Bu, NFT’lerinizi başarıyla pazarlayabilmek için de gereklidir, çünkü insanlara benzer düşünce yapısına sahip bir grubun parçası olduklarını hissettirmek yakınlık kurmanın harika bir yoludur. 

5. Markanızı oluşturun 

Kişisel markanız, NFT’lerinizin anlattığı hikaye ve ilettiği fikir kadar önemli olabilir. Güçlü bir kişisel marka, başarılı bir pazarlama kampanyasının da bir parçasıdır. İnsanlar kişiliğinizi kendilerine ne kadar yakın bulursa, çalışmalarınızı destekleme ihtimalleri de o kadar artar. En nihayetinde itibarınız, NFT’lerinizin algılanan değerini ve insanların çalışmalarınızı destekleme arzusunu etkileyebilecek bir diğer etmendir.  

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.