Ünlü Analist Bitcoin 30.000 Dolara Fırlayacak Dedi !

Ünlü Analist Bitcoin 30.000 Dolara Fırlayacak Dedi !
0

Dünyaca ünlü bir trader, podcast yayıncısı ve Bitcoin (BTC) maksimalisti olan Max Keiser, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, Bitcoin’in 30.000 dolar seviyesinin üzerine çıkacağını öngördü. Ancak, Keiser aynı zamanda Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya da bir eleştiri yöneltti. Keiser, Zhao’nun, BTC fiyatı 30.000 doları geçtiğinde short pozisyonlarını kullanarak coine saldıracağını ima etti ve “Daha sıkı vurun, pislikler!” ifadelerini kullandı.

Binance CEO CZ 'Banks are a risk to fiat-backed stable coins' in reaction  to SVB, USDC Depegging

Bugün erken saatlerde, Bitcoin’in fiyatı 26.000 dolar seviyesinin üzerine çıkarak son 24 saat içinde 314.24 milyon dolarlık kripto para tasfiyesi yaşandı. Bu pozisyonların %81’inin short pozisyonlardan oluştuğu belirtildi. Son yükselişle birlikte, BTC fiyatı yaz aylarından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve şu anda 25.400 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ani yükselişin arkasındaki muhtemel neden, Şubat ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklaması olabilir. TÜFE, ekonomistlerin beklediği gibi Ocak ayına kıyasla yıllık bazda %6.4’ten %6.0’a düşmüştü. Şimdi piyasa katılımcıları, Mart ayında yapılacak olan faiz artırımı kararından ziyade, 0.25 puana indirilmesini bekliyorlar. Japon yatırım şirketi Nomura, FED’in Mart ayında faiz indirmeyeceğini, ancak 25 baz puan faiz indirimi yapabileceğini iddia etti. Son enflasyon verileri, FED’in faiz konusunda daha yumuşak bir tutum izleyebileceği yönündeki beklentileri arttırdı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.