Parası Olanlar Dikkat! Türkiye’de de Kullanılan Kripto Para Borsasısına Dava Açıldı

Parası Olanlar Dikkat! Türkiye’de de Kullanılan Kripto Para Borsasısına Dava Açıldı
0

New York başsavcısı, Bitcoin ve kripto para borsası Coinex’i devlete kayıt yaptırmamak ve davaları geciktirmekle suçlayarak dava açtı.

Aralık 2017’de kurulan CoinEx, Spot, Margin, Futures, Swap, AMM, finansal hizmetler ve diğer ticaret fonksiyonlarını sunan küresel bir kripto para ticaret platformudur.

New York Başsavcısı Letitia James, Manhattan’daki New York Eyalet Mahkemesinde CoinEx’in eylemlerinin, mali dolandırıcılıkla mücadele etmek için kullanılan bir eyalet anayasası olan Martin Yasasını ihlal ettiğini söyledi.
Dosyalama ayrıca Flexa’nın AMP, LBRY, LUNA ve RLY markalarının eyalet yasasına göre hem menkul kıymetler hem de ticari mallar olduğunu iddia ediyor. New York Şehri Baş Dedektifi Brian Metz, geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı bir yeminli ifadede CoinEx web sitesi aracılığıyla Ethereum’da bu tokenleri alıp satabildiğini söyledi.
CoinEx de mahkeme celbine uymayı reddetti.

Başvuru ayrıca şu ifadeleri kullandı:
“Her token, Martin Act mal tanımına girer; bu tanım, herhangi bir yabancı para birimini ve diğer herhangi bir mal, eşya veya malzemeyi içerir.”

New York, kripto kredi kuruluşu Celsius’un eski CEO’su Alex Mashinsky ve Bitfinex ve Tether’e karşı geçmiş davalar da dahil olmak üzere kripto endüstrisinde aktif bir role sahiptir. Dilekçe, CoinEx’in hükümete kayıtlı olmamasına rağmen “kendini bir borsa olarak temsil ettiğini” iddia ediyor.

Başsavcı James ayrıca “New York hesaplarının ve New York müşterilerinden alınan tüm ücretlerin tam bir dökümünü” istiyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.