Trendlerdeki Yazı

NFT nedir ve NFT nasıl oluşturulur?


0

İçinde bulunduğumuz döneme damgasını vuran dijital dönüşüm süreci, her geçen gün hayatımıza yeni kavramlar kazandırmaya ve dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Dijital mülkiyet ve koleksiyonculuk gibi olgulara yeni boyutlar kazandıran NFT de bunlardan biri. NFT, dijital dünyada dönüştürücü etkiye sahip bir konu olarak insanlarda ilgi uyandırıyor. Dolayısıyla NFT’nin açılımı, tanımı, nasıl üretildiği, nasıl alınıp satıldığı ve hangi projelerde kullanıldığı gibi pek çok husus, yanıtı merak edilen sorulardan oluyor. Sen de NFT konusunda nitelikli bir bilgiye sahip olmak istiyorsan, başlangıç aşamasında bu temel soruların cevaplarını detaylı bir şekilde incelemende yarar bulunuyor.

NFT nedir?

Sen de birçok kişi gibi bugünlerde NFT nedir diye merak ediyor olabilirsin. NFT kavramının açılımı “Non Fungible Token” ya da Türkçe’deki karşılığı ile “Değiştirilemez Token” olarak ifade ediliyor. Aslında bir tip kripto para cinsi olarak da ifade etmenin mümkün olduğu NFT, diğer kripto para türlerinden farklı olarak klasik tanımların haricinde değerli bir varlığı temsil edebiliyor. Örneğin, dijital ortamda varlık gösterebilen ve bir kişinin mülkiyetine ait olabilen metalar, NFT sınıfına girebiliyor. NFT’ler bu anlamda bir kripto paradan çok bir meta ya da ürün olarak değer görüyor. Kripto paralar ile benzerliklerinin temel sebeplerinden biri de, NFT’lerin de Bitcoin ya da Ethereum gibi gibi blok zincir tabanlı bir yapıya bağlı olmasından kaynaklanıyor. NFT’ler ağırlıklı olarak koleksiyon değeri gören ürünlerden oluyor. Örneğin eskilerde çok popüler olan oyun kartları, dijital ortamda NFT olarak karşılık görebiliyor. NFT’nin kripto paralardan bir diğer farkı da her bir NFT’nin özgün olup farklı şekilde tasarlanabilmesi oluyor.

NFT nasıl oluşturulur?

NFT nasıl üretilir konusu, en çok merak edilen konulardan biri. NFT üretimi, Ethereum blok zinciri geliştiricilerinin hazırladığı ERC-727C token standartlarında üretiliyor. Tabii burada NFT üreticilerinin işini kolaylaştırmak önemli çünkü blok zincirin teknik tarafı, bir hayli karmaşıklaşabiliyor. NFT üretme işlemlerini gerçekleştirmek için üreticilere kolaylık sağlayan platformlar ise bu durumu kolaylaştırıyor. Bu sayede üreticilerin bu süreçte ihtiyaçları olan şey ise dijital bir kripto para cüzdanı oluyor.

NFT Nasıl Alınır?

NFT koleksiyonlarından ürünler satın almak için NFT pazar yeri olarak tanımlanan dijital siteleri ziyaret edebilirsin. Özellikle 2017’de New York’ta kurulan ve ilk NFT pazarı olarak sektörde hizmet sunmaya devam eden bazı firmalar bu anlamda ön plana çıkıyor. Ayrıca, NFT sahibi olmak için yapacağın ödemeleri, yalnızca kripto para ile gerçekleştirilebilirsin. Örneğin bir NFT’yi Türk Lirası, Amerikan Doları ya da Euro ile satın almak, en azından şimdilik mümkün değil.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.