NFT Mutant Ape Planet Kurucusu Dolandırıcılık Yaptığını Kabul Etti

NFT Mutant Ape Planet Kurucusu Dolandırıcılık Yaptığını Kabul Etti
0

NFT Mutant Ape Planet koleksiyonunun kurucusu, sahte vaatlerle yatırımcıları kasten dolandırdığını itiraf etti.

Geçen yıl, BAYC koleksiyonlarının başarısından ilham alan Fransız vatandaşı Michel Aurelien, Mutant Ape varyasyonunu kurdu.

Kendi versiyonu YugaLabs tarafından onaylanmış veya desteklenmiş olmasa da, birkaç ay içinde oldukça popüler hale geldi.

Dolandırıcılık Yaptığını İtiraf Etti

Projeye yatırım yapanlar için üzücü bir durum oldu. Proje, OpenSea’den kaldırıldıktan sonra kısa bir süre hayatta kaldı. Diğer başarısız projeler genellikle kötü finansal planlamalar veya hacklenmeler nedeniyle sona ererken, Mutant Ape koleksiyonu topluluğun “çok toksik hale geldiğini” açıkladıktan sonra “parayı toplamaya” karar verdi.

Ancak, ortaya çıktığı kadarıyla durum hiç de böyle değildi. Aslında, kurucu ve ekibi vaatlerini yerine getirmeyi hiç düşünmemişti; baştan beri parayı toplama planları vardı. Mutant Ape koleksiyonu, alıcılara gelecekteki yatırım fırsatları, ürünler, ekstra avantajlar gibi şeyler vadetmişti. Ancak bu vaatler hiç gerçekleşmedi.

Ocak ayında, Aurelien adındaki kişi, JFK Havalimanı’nda Güvenlik Soruşturması ajanları tarafından gözaltına alındı ve yatırımcıları dolandırmakla suçlandı. Neredeyse bir yıl sonra, Aurelien, dolandırıcılık suçunu kabul etti.

El Koyma ve Olası Hapis Cezası

Adalet Bakanlığı’na göre sanık, yaklaşık 3 milyon dolar değerinde telekulak dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

ABD Savcısı Breon Peace, ofisinin, dolandırıcılık ister kripto alanında ister başka bir yerde gerçekleşsin, yatırımcıları kötü aktörlerden koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.