Metaverse Nedir ? Metaverse Giriş Rehberi

Metaverse Nedir ? Metaverse Giriş Rehberi
0

 

Metaverse Nedir ? Metaverse Evreni Hakkında Herşey

Metaverse, birden çok farklı sanal alanı birleştiren kalıcı, çevrimiçi, 3B bir evren kavramıdır. Bunu internetin gelecekteki bir yinelemesi olarak düşünebilirsiniz. Metaverse evreni, kullanıcıların bu 3B alanlarda birlikte çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine olanak tanıyan bir evrendir.

Metaverse, insan evriminde bir sonraki adım olacağı düşünülüyor.

İnternet gibi ama daha gelişmiş: 2D grafiklere sahip web sitelerine bir ekranda bakmak yerine, diğer insanlarla 3D alanlarda dolaşabilir ve onları gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Arkadaşlarla ama süper güçlerle Skyping yapmak gibi! Ne gördüğünüzü görebilecek ve ortamınızla etkileşime girebilecekler – ve tam tersi!
Gerçek zamanlı olarak birlikte oyunlar oynayabilir veya herkesin tercihlerine göre avatar olarak temsil edildiği sanal konferanslara katılabilirsiniz (örneğin, bir kedi gibi görünmeyi tercih ediyorsanız). İnsanlar toplantıları için VR’de buluşabilir veya dünyanın her yerinden arkadaşlarla takılabilir!

Metaverse çok sürükleyici ve etkileşimli olduğundan,insanlar onu her zaman kullanmak isteyeceklerdir ve telefonunuz veya bilgisayarınız aracılığıyla her zaman erişilebilir olduğundan, bunu herhangi bir zamanda herhangi bir yerden yapmanıza olanak sağlayacak bir teknolojik gelişmedir.

metaverse-rehber

Metaverse hala ilk aşamalarında

– aslında, uzun vadede “metaverse” olarak adlandırılıp adlandırılmayacağından bile emin değiliz – ama şimdiden bu fikrin üzerine inşa edilen çok güzel projeler var. Örneğin, dünyanın her yerinden diğer insanlarla istediğiniz herhangi bir şey hakkında konuşabileceğiniz VR sohbet odaları var.
Ayrıca dünyanın her yerinden diğer insanlarla rekabet etmenize izin veren VR oyunları da var!

Metaverse fikri 1990’ların başında Neal Stephenson‘ın Snow Crash ve William Gibson‘ın Neuromancer’ı yazdığı zaman ortaya çıktı. Bu kitaplarda insanlar internetteki bilgilere bilgisayarları aracılığıyla ulaşabiliyorlardı.
Bu, bir gün, beyinlerimizi nöral arayüzler aracılığıyla doğrudan bilgisayarlara bağlayarak dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda bilgiye erişebileceğimiz fikrine yol açtı.

Metaverse kavramından ilk olarak Neal Stephenson‘ın 1992 tarihli Snow Crash adlı romanında bahsedilmiştir: “Aklında başka bir şey vardı: bilgisayar aracığılı ile başka bir gerçekliğin tasarımı.” Bir sonraki kitabı The Diamond Age: Or A Young Lady’s Illustrated Primer’da (1995) bu kavram hakkında yazmaya devam etti.

metaverse-ovr

Teknoloji ilerledikçe bu fikir daha da yakınlaşıyor. Oculus Rift ve Playstation VR gibi sanal gerçeklik başlıkları her geçen gün daha popüler hale geliyor ve Pokemon Go gibi artırılmış gerçeklik oyunları her gün dünya çapında milyonlarca insan tarafından oynanıyor gibi görünüyor.

Metaverse ile ilgili daha çok bilgi için bizi takip Twitter ve Facebook’ta takip etmeyi unutmayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.