MACD İndikatörü nasıl kullanılır ? 1 Adımda Profesyonel Trader Olun

MACD İndikatörü nasıl kullanılır ? 1 Adımda Profesyonel Trader Olun
0

MACD Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

MACD (İngilizce açılımı Moving Average Convergence Divergence), yani, Hareketli Ortalama Yakınsama Ayrışma) teknik analizde kullanılan bir göstergedir. Son derece kafa karıştırıcı bir ismi olduğunu düşünebilirsiniz ama biz en kolay şekilde açıklayalım: MACD iki farklı hareketli ortalama arasındaki ilişkiyi göstererek momentumu yakalamamızı sağlar. Yani bu indikatör aslında diğer 2 göstergenin bileşimi; 12 günlük ve 26 günlük EMA . Fakat aldanmayın, indikatörü grafiklerinize eklediğinizde gördüğünüz çizgiler bu 2 gösterge değil. Biri MACD çizgisi, bu bahsettiğimiz EMA’lar arasındaki farkı gösterir, diğeri de Sinyal çizgisi, MACD çizgisinin 9 günlük EMA’sı (yani üssel hareketli ortalaması). Biraz karışık, değil mi? Örneklerle bakalım.

Macd

macd

Bu göstergeyi tam olarak anlamanız ve doğru şekilde uygulayıp kullanmanız için bütün bileşenlerini tek tek anlatacağız.

Üç ana bileşen:
MACD çizgisi: 12 günlük EMA – 26 günlük EMA
Sinyal çizgisi: MACD çizgisinin 9 günlük EMA’sı (üssel hareketli ortalaması)
Histogram: MACD çizgisi – Sinyal çizgisi arasındaki fark

Nasıl yorumlanır?
MACD çizgisi 0 ise, 12 ve 26 günlük MA’lar eşit değerdedir
MACD pozitif ise, 12 günlük MA 26 günlük MA’nın üzerindedir
MACD negatif ise, 12 günlük MA 26 günlük MA’nın altındadır.

Kısacası, MACD pozitif olduğunda ve histogram değeri arttığında, yükseliş momentumu artıyor demektir. MACD negatif olduğunda ve histogram değeri azaldığında, aşağı doğru momentum artıyor demektir.

MACD göstergesini kullandığımızda genel olarak 3 şeye dikkat etmemiz lazım:

– Sinyal Çizgisi Ksişmeleri
– Sıfır Çizgi Kesişmeleri
– Uyuşmazlıklar.

Sinyal Çizgisi Kesişmeleri

Yukarıda açıkladığımız bileşenlerden Sinyal çizgisi aslında bir göstergenin göstergesi olduğundan (MACD’nın EMA’sı) doğal olarak Sinyal çizgisi MACD çizgsinin gerisinde kalıyor. Bu da demek ki, MACD çizgisinin Sinyal çizgisinin üzerine veya altına geçtiği durumlarda, potansiyel olarak güçlü bir hareketi işaret edebilir.
Bu kesişimler iki türlüdür; Ayı kesişimleri ve Boğa kesişimleri. Boğa kesişimi MACD çizgisi Sinyal çizgisinin üstüne geçtiğinde meydana gelir. Tam tersi, Ayı kesişimi MACD çizgisi Sinyal çizgisinin altına geçtiğinde meydana gelir.

macd

Sıfır Çizgi Kesişmeleri

Sıfır çizgi kesişmeleri Sinyal çizgi kesişmelerine benzer, fakat burada Sinyal çigzisi ile kesişmek yerine MACD çizgisi Sıfır çizgisi ile kesişip pozitif veya negatif görünüm oluşturur. Burada da yine Ayı ve Boğa kesişimleri mevcuttur. Boğa kesişimi, MACD çizgisi Sıfır çizgisi ile kesişip negatif alandan pozitif alana girdiğinde gerçekleşir. Ayı kesişimi ise, MACD çizgisi Sıfır çizgisi ile kesişip pozitif alandan negatif alana girdiğinde gerçekleşir.

h3wYBdxR

Uyuşmazlıklar

Daha önce RSI Uyuşmazlıklarını anlatmıştık. MACD Uyuşmazlıkları da ona benzer, yani MACD çizgisi ve gerçek fiyat aynı şekilde hareket etmedikleri zaman meyadana gelir. Yine Boğa ve Ayı Uyumsuzlıklarına bakacağız. Boğa Uyuşmazlığı, MACD ve gerçek fiyat’ta bir tepeyi bir sonraki tepe ile bağladığımızda, MACD’deki ikince tepe gerçek fiyattaki tepeden daha yüksek, dolayısıyla daha yüksek bir eğilim ortaya çıkar. Ayı Uyuşmazlığı bunun tam tersidir; MACD’de daha düşük eğilim oluşur.

eClud3Nr

MACD güçlü bir teknik göstergedir. Gücü tam olarak iki göstergeyi içermesinden kaynaklanır. Trendi belirlemenin yanı sıra müthiş bir momentum göstericisidir. Harika bir indikatör olsa bile, yatırımlarımızı şekillendirmek için uyguladığımızda dikkatli olmamız ve başka gösterge ve indikatörlerle birlikte kullanmamız gerek. Unutmayın ki bu paylaşım, tüm kullanıcılarımızın yatırımda kullanılan kavramları daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bir eğitim gönderisi. Hiçbir şekilde belirli bir yatırım veya analiz tarzını teşvik etmez!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.