Kripto paralar sert çakıldı ! Hacim düştü, Bitcoin geriledi

Kripto paralar sert çakıldı ! Hacim düştü, Bitcoin geriledi

0

Kripto para piyasası Mart ayındaki zirvesinden bu yana istikrarlı bir düşüş yaşıyor ve herhangi bir durma belirtisi göstermiyor.

Kripto para birimleri yıllık en düşük seviyesine geriledi. Kripto para birimi hacmi de (Total Market Cap) 1 trilyon doların altına düştü. Hızlı düşüşün temel nedeni, merkez bankalarının enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırması olduğu söyleniyor.

Kripto piyasaları keskin düşüşlerine devam ediyor. Merkez bankaları, faiz oranlarını yükselterek dünya ekonomisinde enflasyonu kontrol etmeye çalışırken kripto piyasalarına bunun etkisi tam gaz devam ediyor. Faiz oranlarındaki artış vatandaşları tasarrufa teşvik etmezken, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle elektrik fiyatlarındaki artış doğal olarak birçok ürünün fiyatını yükseltti.

ENERJİ FİYATLARININ OLUMSUZ ETKİLERİ DEVAM EDİYOR

Avrupa’ya doğalgaz akışı kesildi, AB vatandaşlarına enerji tasarrufu önerileri ve yönetmelikleri darbe vurdu. Kış aylarında sorun yaşayacak olan Avrupa Birliği vatandaşları da enflasyondaki artış nedeniyle bütçelerine daha fazla harcama yapacak. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını artırsa da, vatandaşların gelirleri ancak giderleri karşılamaya yettiği için enflasyon önlenemiyor.

KRİPTO PARALAR OLUMSUZ ETKİLENDİ

Kripto para birimleri, dalgalanan faiz oranları, yüksek enflasyon ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle uzun süredir olumsuz bir seyir izliyor. Savaş ve enflasyon gibi durumlarda diğer yatırım araçlarının nasıl tepki verdiği iyi bilinse de bu durum kripto varlıklar için henüz yeni. Kripto para birimleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa ilk kez tanık oluyor ve şok edici bir düşüş yaşıyor.

kripto-para

Küresel enflasyon nedeniyle yatırımlar azaldıkça kripto varlıklara olan ilgi azalıyor. Yatırım yapanlar da garantili getiri olarak kabul edilen vadeli mevduata yöneliyor.
KASIM 2021 TARİHİNDEKİ ZİRVELERDEN ÇOK UZAKTALAR
Kripto para birimleri geçen Kasım ayındaki en yüksek seviyelerinden yüzde 70-80 civarındaydı. Bitcoin geçen Kasım ayında 69.000 dolar seviyesine ulaşırken , Ethereum ise 4865 dolar seviyelerini görmüştü.
Ana kripto para birimi Bitcoin, keskin aşağı yönlü hareketlerine devam ediyor. Uzun süredir yatırımcılarına kazandırmayan Bitcoin bugün yüzde 5 düşüşle 18.790 dolara geriledi. Bitcoin geçen Kasım ayında 69.000 dolara ulaştı. Böylece zirveden sonra %73 oldu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.