JPMorgan’dan FTX Krizinin Ardından Bitcoin Fiyat Tahmini Geldi

JPMorgan’dan FTX Krizinin Ardından Bitcoin Fiyat Tahmini Geldi
0

jpmorgan-bitcoin

JPMorgan’ın analistleri FTX‘in sorunlarının bir “marj çağrıları çağlayanını” tetikleyebileceğini öngördü.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan ekibi, FTX’in çöküşünün ardından yaşanan kargaşa nedeniyle bitcoin fiyatının 13.000 $’a kadar düşebileceğini öngördü.

BTC üretmenin maliyeti de önemli ölçüde düştü, bu da varlığın potansiyel düşüşünün bir başka nedeni olabilir.

Acımasız Bir Tahmin

Wall Street bankasının bir analiz ekibi, kripto piyasasında devam eden çöküşün önümüzdeki günlerde yoğunlaşabileceğini ve bitcoin’in değerinde daha fazla düşüşe yol açabileceğini tahmin etti. Uzmanlar, FTX’in krizinin ve kardeş şirketi Alameda Research’ün aksamasının, lider kripto para biriminin fiyatını 13.000 $’a kadar düşürebilecek bir “marj çağrıları dizisini” tetiklediğini belirledi.

JPMorgan’ın ekibi asıl sorunun Sam Bankman-Fried’in borsasında yaşanan felaket değil, yardım edebilecek çok fazla kuruluşun bulunmaması olduğunu belirtti:

“Alameda Research ve FTX’in görünürdeki çöküşünün neden olduğu bu yeni kripto kaldıraç azaltma aşamasını daha sorunlu hale getiren şey, düşük sermayeli ve yüksek kaldıraçlı olanları kurtarabilecek daha güçlü bilançolara sahip kuruluşların sayısının azalmasıdır.” dedi

 

Bitcoin’in üretim maliyetlerindeki düşüş de bir başka etken. Ekip, şu anda 15.000$ seviyesinde olan bu değerin “yaz aylarında görülen 13.000$’lık düşük seviyeyi tekrar ziyaret etmesinin muhtemel olduğunu” belirtiyor.

 

Bazı piyasa katılımcıları bu seviyeyi kripto kışının “alt sınırı” olarak görebileceğinden, bu olay bitcoin’in fiyatını olumsuz etkileyebilir:

“Üretim maliyetindeki düşüş, üretim maliyetinin bazı piyasa katılımcıları tarafından ayı piyasasında bitcoin fiyat aralığının alt sınırı olarak algılandığı ölçüde, ileriye dönük bitcoin fiyat görünümü için olumsuz olarak algılanabilir.”

Binance’in Kararından Sonra Artan Olaylar

Tüm kripto ekosistemindeki mevcut türbülansa rağmen, Binance’in sorunlu FTX’i satın alması durumunda işlerin sakinleşmesi bekleniyordu.

Ancak, dünyanın en büyük kripto platformu dün (9 Kasım) niyetini geri çekti ve FTX’in “sorunlarının bizim kontrolümüzün ya da yardım etme kabiliyetimizin ötesinde olduğunu” söyledi.

Duyuru, piyasalar ek panik yarattı ve küresel piyasa değeri 850 milyar doların altına düştü. Bitcoin ise son iki yılın en düşük seviyesi olan 15.500 $’a geriledi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.