Hükümet’ten Silicon Valley Bank Kararı; BTC ve USDC Yükselişe Geçti

Hükümet’ten Silicon Valley Bank Kararı; BTC ve USDC Yükselişe Geçti
0

Silicon Valley Bank (SVB) mevduat sahipleri, bankacılık sisteminin istikrarını sağlamak için ABD hükümeti tarafından kurtarılacağı açıklandı

ABD hükümetinin en büyük finansal düzenleyicileri Pazar günü ortak bir açıklama yayınlayarak, standart federal mevduat sigortasından tam olarak kapsanmayan tüm Silicon Valley Bank (SVB) mevduat sahiplerini kurtarmaya söz verdi.

Haberlere yanıt olarak, hem Bitcoin hem de USDC, bankanın çöküşünden önceki fiyat seviyelerine hızla dönüyorlar.

Federal Rezerv, Hazine Bakanlığı ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu, her mevduat sahibinin 13 Mart Pazartesi gününe kadar paralarına erişebileceğini duyurdu. Çözümün bir parçası olarak vergi mükellefleri masrafları üstlenecek.

Aksine, hissedarlar ve “belirli teminatsız borç sahipleri” korunmayacak. Üst düzey yöneticiler de görevlerinden alındı.

“Amerikan bankacılık sistemi, yatırımları koruma ve güçlü ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik eden bir şekilde hanehalklarına ve işletmelere kredi erişimi sağlama önemli rollerini yerine getirmeye devam edecektir” açıklaması okundu.

Bill Ackman’dan Mark Cuban’a kadar birçok iş lideri, Silicon Valley Bank’ın başarısızlığından kaynaklanan yayılmanın önlenmesi için hafta sonu hükümete çağrıda bulundu. Stabilcoin ihraççısı Circle – firmanın 3,3 milyar dolarlık USDC rezervi SVB’de bulunuyordu – benzer bir eylem çağrısında bulundu.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, tüm USDC rezervlerinin güvende olduğunu ve SVB’nin eski rezervlerinin şimdi BNY Melon’a transfer edileceğini doğruladı. “USDC likidite işlemleri yarın sabah bankacılık açılışında yeniden başlayacak” dedi.

USDC şu anda 0,9943 dolara işlem görüyor ve Cuma günü SVB’ye maruz kalma açıklandığında fiyatını kaybettikten sonra neredeyse 1 dolarlık sabitlenme fiyatına geri döndü.

Haberlerin etkisiyle Bitcoin fiyatı da yükseldi ve Perşembe’den bu yana ilk kez 22.000 doların üzerine çıktı.

.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.