HTR Coin Nedir ? İşte Bilmeniz Gerekenler
  1. Ana Sayfa
  2. Altcoinler

HTR Coin Nedir ? İşte Bilmeniz Gerekenler

0

Kripto para dünyasındaki yeni parlayanlardan biri Hathor (HTR Coin). Hafif finansal işlemler ve sözleşmeler için tasarlanmış, çalışma kanıtı (proof-of-work) tabanlı bir dijital platformdur. 2020’deki lansmanından bu yana, benzersiz ve tamamen yeni mimarisiyle dikkat çekmektedir. Hathor Ağı, Bitcoin ve Ethereum gibi dağıtılmış defter ağlarında yaygın olan ölçeklenebilirlik ve merkezsizleştirme sorunlarını çözebilecek mütevazı değer önerileri sunmuştur.

Hathor Ağına Neden İhtiyaç Duyuldu ?

Bitcoin blok zinciri, tanıtımından birkaç yıl sonra, endüstri tarafından işletmelerin ihtiyaçları için devrim niteliğinde bir teknoloji olarak kabul edildi. Ancak gerçek hayatta uygulamalarını keşfederken, bitcoin’in temel tasarımının hem ölçeklenebilirlik hem de uygulamalar açısından sınırlı olduğu bulundu. Bitcoin blok zincirinde işlem hacimleri arttıkça, depolama ve ağ genişliği gibi farklı alanlarda sınırlamalarla karşılaşır; ‘Proof of Work’ için bilgi işlem gücü ve elektrik tüketimi büyük ölçüde artar; madencilik yalnızca birkaç sofistike madenci arasında yoğunlaşır: kripto para biriminin değeri sonunda düşer. Diğer bir tipik sorun ise yüksek işlem ücretleridir.

Hathor Network’ün anatomisi bu tür sınırlamaların üstesinden gelir mi? Eğer evetse, nasıl yapar? Diğer ana akım blok zincirlerinde eksik olan yeni özellikleri nelerdir?

Bu inceleme Hathor’un her yönüne derinlemesine bakacak, özellikle diğer ana akım blok zincirleri ile karşılaştırmalı analizine odaklanacaktır.

Hathor Ağı nedir?

En basit şekilde, Hathor, hafif finansal işlemler ve sözleşmeleri desteklemek için ölçeklenebilir ve kullanımı kolay bir dağıtılmış defter olarak tanımlanabilir. Ayrıca bir fikir birliği platformudur, ancak mimarisi yeni bir türdür; Yönlendirilmiş Döngüsüz Graf (DAG) ve blok zinciri teknolojilerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş hibrit bir yapıdır. Temel olarak, bir DAG içinde bir blok zinciri ve ikisi de birbirine bağlıdır. İşlem sayısı düşükken blok zinciri güvenliği sağlarken, sayı önemli ölçüde arttığında DAG devreye girer.

Bu hibrit mimari, özellikle yüksek ölçeklenebilirliğin gerektiği çoklu kullanım durumları için mükemmel bir ortam yaratır. DAG ve Blockchain’in bir araya geldiğinde Hathor ağı’nın ölçeklenebilirliğini nasıl artırdığı yakında tartışılacaktır. Ancak önce, Hathor’un diğer platformlardan farklı kılan birkaç özelliği tanımlanacaktır.

BTC Dominance Kaç ? BTC Dominance Nedir ?

Hathor’u farklı kılan nedir?

Hathor’un yapımcıları, onu ‘Gerçek dünya uygulamaları için ölçeklenebilir bir dağıtılmış defter’ olarak tanıttılar. Mevcut ana akım blok zincirlerinde yaygın olan birkaç sorunu çözmek için tasarlandı. Örneğin:

Bitcoin Blok Zinciri’ndeki yüksek işlem ücretleri en çok tartışılan konulardan biridir. Ancak, Hathor ağı üzerindeki işlemler her zaman ücretsiz olduğundan, kripto para birimi herhangi bir ücret ödemeden ticaret ve işlem yapılabilir.

Hathor, Bitcoin veya Ethereum ağlarından çok daha ölçeklenebilir olduğundan, işlem hacmi arttığında bile ağın güvenliği ve hızı tehlikeye girmez. Ancak bu, ağın herhangi bir noktasında merkezi bir koordinatör kullanıldığı anlamına gelmez. Hathor ağı tamamen merkezsiz bir defterdir ve işlem hacmi arttığında uzun vadeli güvenlik sunar.

Hathor ağı, Bitcoin ve Litecoin ile birleştirilmiş madencilik yapılmasına izin verir. Bu, hatta bitcoin ve litecoin madencilerinin HTR’nin madenciliğine katılabileceği anlamına gelir ve bu süreçte Bitcoin ve Litecoin zincirlerinden toplanan kar kaybedilmez. Ayrıca, madenciler HTR jetonları şeklinde teşvikler alırlar ve bunun için ekstra bir ücret ödemeleri gerekmez. Bu, madencilerin güvende hissetmelerini sağlar ve HTR kripto para birimi için madencilik yapmaya teşvik eder.

Hathor Ağı’nda özel tokenlar (dijital tokenlar) oluşturmak sadece birkaç tıklamayla mümkündür. Resmi web sitesi, bir 13 yaşındaki çocuğun eğlence için bile bir token oluşturabileceğini iddia ediyor.

Hathor ağı, ‘atomik takas’ları da içerir. Bu özelliğin faydası, ayrı tokenların aynı işlemlerde güvenilir bir şekilde değiştirilebilmesine izin vermesidir, bu da ağda daha fazla verimlilik sağlar.

Hathor’un vurgulanması gereken diğer büyük özelliği, Nano Sözleşmesidir. Nano Sözleşmeleri şu anda geliştirme aşamasındadır. Bunlar akıllı sözleşmeler gibi çalışır ancak çok daha az hesaplama gücü ve ücret kullanır. Bu nedenle, akıllı sözleşmenin hafif bir varyantı olacaktır. Dahası, yerleşik otomatik takaslarla birleştirerek, nano sözleşmeler, işlem ücretlerini ortadan kaldırmayı hedeflemek.

Bu hibrit mimari, Hathor ağının diğer dağıtık defter ağlarına kıyasla daha yüksek ölçeklenebilirlik sağlamasını mümkün kılar. Bu mimari, Hathor ağının ölçeğinin artmasına izin verirken, ağın merkezsizliği korunur. Bu sayede, Hathor ağı, yüksek ölçeklenebilirliği, merkezsizliği ve uzun vadeli güvenliği başarıyla birleştirir.

Hathor ağının bir diğer benzersiz özelliği de, ağın herkes tarafından kolayca kullanılabilmesidir. Hathor ağı, geleneksel blockchain ağlarına kıyasla daha kolay kullanılabilir ve tasarlanmıştır. Bu, herkesin kolayca özelleştirilmiş tokenler oluşturmasına ve ağ üzerinde etkileşimli uygulamalar geliştirmesine olanak tanır. Aynı zamanda, Hathor ağı, kullanıcıların ağda işlem yapmalarını kolaylaştırmak için gelişmiş bir kullanıcı arabirimi sunar.

Sonuç olarak, Hathor ağı, ölçeklenebilir, kullanımı kolay ve merkezsiz bir dağıtık defterdir. Hem kullanıcılar hem de işletmeler için birçok farklı kullanım durumu sunar ve diğer blockchain ağlarında bulunan birçok dezavantajı çözmek için tasarlanmıştır.

Hathor’da işlemlerin doğrulanması nasıl gerçekleşiyor?

Bitcoin veya Ethereum blockchain’inde işlemler bloklar içinde düzenlenirken, Hathor ağındaki işlemler blokların dışında bir DAG dallanmış zincir ağı içinde düzenlenir. DAG’da, bireysel işlemler birbirlerinin doğrulamasını sağlar. Doğrulanmak için, her işlemin mevcut ve nispeten yeni bir işleme bağlanması gereklidir ve bu bloklar tarafından onaylanmıştır. İşlem hacmi ne kadar yüksek olursa, DAG işlemleri o kadar hızlı doğrular.

Hathor Network İşlemleri Nasıl Daha Hızlı Doğruluyor?

Birden fazla işlem bloklara madencilik yoluyla eklenir ve işlem sıraları bloklar arasındaki ‘hash’lerle korunur. Ancak DAG’da her işlem doğrudan sıralamaları korumaya dahil olur. Bir işlem gerçekleştiğinde, doğrulama sırasını korumak için önceki bir işlemle bağlantı kurması gerekir. Bu bloksuz hale getirir ve madencilik işlemini atlar. Bu, doğrulama sürecini hızlandırır ve madencilik ekipmanına olan ihtiyacı azaltır, enerji tüketimini düşürür. Kısacası, Hathor’ın mimarisi, IOTA ve Bitcoin’den orta yolu alır.

Hathor’da özel bir jeton oluşturmak da oldukça kolay ve hızlıdır. Ethereum blockchain’e işlemi doğrulamak ve blokları eklemek için ödenen gaz, Solidity, sözleşme odaklı programlama dili, ERC 20, sözleşmeler oluşturmak için standartlar, tüm bunlar Ethereum ağındaki coin veya sözleşme oluşturmak için gereklidir, ancak Hathor ağı bu ihtiyacı ortadan kaldırır veya en azından azaltır.

HTR Coin Geleceği ?

Hathor ağı hala büyük ölçüde geliştirme aşamasında. Ancak yol haritası, bir dizi proje ile dolu. Nano sözleşmelerinin çıkışı, NFT entegrasyonu ve diğer blok zincirleriyle entegre edilmiş işlemler, bu merkezi olmayan ağın önerilen planlarından bazılarıdır. Kaynaklar, Hathor’un üçüncü taraf oracle entegrasyonu için yan DAG’ler uygulama planları olduğunu da ortaya koyuyor.

Daha önce belirtildiği gibi, Hathor lansmanından bu yana ilgi odağı haline geldi ve çok yeni bir para birimi olmasına rağmen, olgun kripto para birimleriyle rekabet etme konusunda ikna edici bir potansiyele sahip. Hathor iddialı planlar öne sürdü ve kripto dünyasında gözler, bunları gerçekleştirebileceklerini ve öne çıkabileceklerini görmek için onlara odaklandı.

HTR Coin Fiyat

HTR Coin bu makalenin yazıldığı saatlerde $0.08343’dan işlem görmeye devam etmektedir.Total Market Payı ise $20,330,949’dır.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap