FTX’in Kurtarılan Varlıkları 7.3 Milyar Dolara Yükseldi

FTX’in Kurtarılan Varlıkları 7.3 Milyar Dolara Yükseldi
0

FTX 2024 yılında yenide faaliyete girmeyi planlıyor. Bakiye tablosundaki kripto varlıkların değer kazanması, beklentilerinin daha umut verici görünmesine neden oldu.

İflas eden kripto para borsası FTX, müşterilere borçlu olan varlıklarının çoğunu geri kazandı ve gelecek yıl yeniden canlanma için hazır olabilir.

Son birkaç aydaki kripto varlıklarının değer kazanması, FTX’in bakiye tablosunu güçlendirmeye yardımcı oldu.

FTX Geri mi Geliyor ?

Çarşamba günü yapılan bir iflas duruşmasında, FTX’i temsil eden Sullivan and Cromwell avukatları, borsanın şimdi dağıtılabilir varlıklarında (nakit ve kripto dahil) 7.3 milyar dolar bulunduğunu açıkladı. Borsanın Kasım 2022’de battığından bu yana son derece yoğun ve verimli birkaç ay geçirdiğini belirten FTX avukatı Andy Dietderich, “durumun istikrar kazandığını ve yangının söndürüldüğünü” söyledi.

Avukat, kripto varlık fiyatlarının davada yükselip düşmesinin beklendiğine dikkat çekti. “Dava ilerledikçe dağıtılabilir varlıkları – umarım dramatik bir şekilde – artıracağız, ancak şimdiki durumumuzu kaybetmemek de önemlidir” diye devam etti Dietderich.

Ocak ayında, FTX’in avukatları, 5.5 milyar dolarlık likit varlık belirlediğini bildirdi. Bu varlıklar arasında, o dönemki fiyatlara göre 1.7 milyar dolar nakit, 0.3 milyar dolarlık menkul kıymetler ve 3.5 milyar dolarlık kripto yer alıyordu. FTX’in kurtarımlarını detaylandıran bir basın açıklamasını yayınladığı gün Bitcoin’in fiyatı 21.000 doların hemen üzerindeydi, ancak o zamandan beri 30.000 doların üzerine çıktı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bitcoin, 30.000 Doları Aşarak 10 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Bu senaryo, Tokyo merkezli Mt. Gox borsasını çevreleyen iflas davasıyla benzerlikler gösteriyor. Şirkette kaybedilen Bitcoin’in sadece bir kısmı alacaklılar için geri kazanıldı, ancak o zamandan beri BTC’nin değer kazanması, alacaklıların dolar cinsinden zararlarının fazlasıyla telafi edilmesi anlamına geliyor.

FTX’in avukatı, yasal ekibin FTX’in “potansiyel yeniden başlatılması veya yeniden sermayelendirilmesi” için bir sonraki adımları planlamaya başlayacağını ve Temmuz ayında mahkemeye bir “yeniden yapılandırma ön planı” sunmayı amaçladıklarını ekledi. Bu planın onaylanması ideal olarak 2024’ün ikinci çeyreğinde gerçekleşecek.

Sam Bankman-Fried’in Yalanları

FTX’in avukatları, eski FTX patronu Sam Bankman-Fried tarafından gerçekleştirilen kötü yönetim ve dolandırıcılık konusunda sözlerini sakınmadılar. FTX’in kontrol başarısızlıklarını özetleyen bu hafta yayınlanan bir rapora atıfta bulunan Dietderich, Bankman-Fried’in sıklıkla alacaklılara yalan söylediğini ve “bir dijital dolandırıcılığı sürdürmek” için çaba gösterdiğini söyledi.

“FTX borsaları kullanıcılara meşru bir şekilde görünüyordu … ama gerçekte bir cepheydi,” dedi ve FTX uygulamasındaki kullanıcılara gösterilen bakiyelerle, gerçek dünya pozisyonları arasında “güvenilir bir ilişki” olmadığını ekledi.

Sam Bankman-Fried, şu anda Adalet Bakanlığı tarafından çeşitli dolandırıcılık, rüşvet ve kampanya finansmanı ihlalleri iddialarıyla 13 suçlamayla karşı karşıya. Bankman-Fried, tüm suçlamaları reddetti.

“Bizimle iletişimde kalın ve en son haberlerimizden haberdar olmak için Telegram, Twitter ve Instagram‘da bizi takip edin!”

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.