FTX İflas Etti, Kripto Piyasası İflasın Yayılma Korkusunda

FTX İflas Etti, Kripto Piyasası İflasın Yayılma Korkusunda
0

FTX İflas Etti, Kripto Piyasasını Korku Saldı.

Son yedi gün kuşkusuz uzun zamandır kripto piyasası için en beklenmedik ve birçokları için yıkıcı bir haftaydı. Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biri olan FTX, müşterilerin para çekme işlemlerini kabul etmemesi ve milyarlarca dolarlık bir likidite açığı ortaya çıkarması üzerine ABD’ye gönüllü olarak Bölüm 11 İflas başvurusunda bulundu.

Her şeyin nasıl düştüğü ve şu anda eski CEO Sam Bankman-Fried adına şeffaflık eksikliği nedeniyle tam olarak FTX’in ne zaman sorun yaşamaya başladığı net değil. Ayrıca, borsanın, aynı zamanda iflas işlemlerinin bir parçası olan SBF’ye ait ticaret firması Alameda Research’e ne kadar para aktardığına dair çok fazla bilgi yok.

ftx iflas ettiYine de kesin olan bir şey var – borsa milyonlarca olmasa da binlerce insanı kripto yatırımlarına erişiminden mahrum bıraktı ve bunlardan herhangi birini ne zaman geri alabilecekleri belirsizliğini koruyor.

Sektörün bütünlüğüne açık bir darbe olarak, birçok katılımcı, değerleme açısından da düzenleme açısından da bu olayın tüm kripto sektörüne yayılmaya başlayacağından, önümüzde daha da zor zamanlar olacağını tahmin ederek, inançsız.

Binance FTX’i tam olarak almak için bir LOI imzalamış ancak ilgi gösterdikten sonra anlaşmadan çekildiğini belirtmişti CZ, hesap defterindeki boşluğun ilerlemek için çok büyük olduğunu söyledi ve vazgeçmişti.

İflas süreci başladıkça ve ilerledikçe ilgili makamlar elbette daha fazla bilgi ve detay paylaşılacaktır. Bu arada, SBF CEO’su da istifa etti.

Beklendiği gibi, piyasa haberleri iyi almadı. Bu yazının yazıldığı sırada, BTC’nin fiyatı haftalık %17 düşüşle 16.7 bin dolardan işlem görüyor. Ethereum %19, BNB %15, XRP %18, DOGE %32, DOT %13, SOL %46 vb. düştü.

Toplam kripto para birimi piyasa değeri, yedi gün içinde 160 milyar dolar düşüşle 880 milyar dolara düştü. Ayrıca, FTX İflas prosedürü, şirketin ilişkili olduğu yaklaşık 130 kuruluşu da içeriyor ve sektöre bulaşma korkusu tüm piyasayı sardı.

Piyasa verileri

Piyasa Değeri: 881 Milyar Dolar | BTC Hakimiyeti: %36.4

BTC: 16.731 $ (-17%) | ETH: 1.260$ (-19%)

 

bitcoin dolarethereum dolar

Bu Haftanın Kaçırmayacağınız Kripto Manşetleri

FTX ve Alameda İflas Dosyası, SBF CEO Olarak İstifa Etti. Dünyanın önde gelen ve en popüler kripto para borsalarından biri olan FTX, iflas açıkladı. 130 iştiraki ile birlikte şirket, ABD makamlarına gönüllü olarak Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Binance-FTX Başarısız Satın alma: Hiç Gerçekleşmeyen Yüksek Profilli Kurtarma Zaman Çizelgesi. FTX’in belgelerine baktıktan sonra Binance, şirketi satın almanın devam etmeyeceğine karar verdi. İşte her şeyin nasıl düştüğünün bir zaman çizelgesi.

Tom Brady ve Steph Curry’den BlackRock’a – Bazı FTX Yatırımcıları ve Ortakları. FTX, dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock tarafından yönetilen bazı fonlar da dahil olmak üzere çok uzun bir yatırımcı listesine sahipti. Şirket ayrıca bir ton ünlüyü borsaya çekmeyi başarmıştı.

JPMorgan, Bitcoin’in FTX Krizinin Ardından 13 Bin Dolara Düşebileceğini Düşünüyor. JP Morgan, FTX ile yaşanan krizin ardından Bitcoin fiyatının 13 bin dolara düşebileceği görüşünde. Varlık zaten haftanın başlarında 15 bin dolara düştü.

Kanada’nın Öğretmen Emeklilik Fonu, FTX’in Likidite Sıkıntısında Yatırım Sorunuyla Karşı Karşıya. Kanada’nın Öğretmen Emeklilik Fonu da FTX’in çöküşünde kaybeden kuruluşlar arasında yer alıyor. Fon, geçen Ekim ayında 420 milyon dolarlık bir finansman turu sırasında şirkete açıklanmayan bir miktar yatırım yaptı.

Yasal Uyarı: Turkbtc.net’te bulunan bilgiler, alıntı yapılan yazarlara aittir. Turkbtc.net tarafından herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir.Bir yatırım kararı vermeden önce kendi araştırmanızı yapmanız önerilir. Verilen bilgileri kendi sorumluluğunuzda kullanın. Daha fazla bilgi için Sorumluluk Reddi’ne bakınız.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.