FTX BTC rezervlerini tükettiği için Bitcoin fiyatı 2 haftanın en düşük seviyesine ulaştı


0

 

Bitcoin (BTC) ve kripto piyasaları, FTX fiyaskosunun yayılmasıyla beraber 8 Kasım’da büyük bir düşüş yaşadı.

BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Analistler FTX iflas korkularını reddediyor

TradingView’den elde edilmiş veriler, BTC/USD‘nin Bitstamp’ta 19.351 dolara düştüğünü gösterdi – 25 Ekim’den bu yana en düşük seviyeleri gösteriyor.

Parite, büyük ve ufak altcoinlerle beraber, Binance’in FTX’in şirket içi FXT Token’ına maruz kalmayı iptal etme hamleleri olarak aslına bakarsanız zayıflık göstermeye başlamıştı (FTT) tokeni CEO Changpeng Zhao tarafınca onaylandı.

Hemen sonra 7 Kasım’da bir Twitter ileti dizisinde, Zhao sonucu savundu, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ise piyasaları rahatlatmaya çalıştı.

Zhao’nun tweetlerinden bir kısmı, “Binance’ın elindeki büyük (580 milyon $) FTT stoğu hakkında sorular vardı ve FTT pozisyonumuzu kapattığımız mevzusunda şeffaftık” dedi.

Ayrıca Bankman-Fried’in temyiz başvurusu piyasalara düştü. Bir gecede, FTX para çekme işlemlerinde bir artış görmüş oldu ve seyretme kaynakları borsa cüzdanları için negatif BTC bakiyeleri bile gösterdi.

Onchain çözümleme platformu CryptoQuant’tan gelen veriler, FTX’in BTC bakiyesini belirledi.

7 Kasım’da -19,956 BTC’de.

 

Twitter’ın bir kısmı, “FTX’in batkı etmiş olmasının olası bulunduğunu düşünmüyorum, sadece Alameda’nın endişelerinin kayda kıymet bulunduğunu düşünüyorum.” belirtilmiş

BTC/USD, günün en düşük seviyesinden bir tek 400 dolar toparlandı ve bir kez daha 20.000 doları ulaşılmaz hale getirdi.

Ayrıca, ABD Birleşik Devletleri ara seçimleri ile 10 Kasım’da açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri birleştiğinden, daha çok oynaklık ufuktaydı.

FTT, 15 doların derhal üstündeki en düşük seviyelerine düştükten sonraki gün mütevazı bir geri dönüş gerçekleştirmeyi başardı.

FTT/USD 1 günlük mum grafiği. Kaynak: CryptoQuant

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.