Ethereum(ETH) Shapella Yükseltmesi Nedir ?

Ethereum(ETH) Shapella Yükseltmesi Nedir ?
0

Ethereum Shapella güncellemesi, Ethereum (ETH) ağındaki 194.048’inci epokta veya yaklaşık olarak 12 Nisan 2023’te yayınlandı. Ethereum (ETH) depozito sözleşmesinin Mart 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana, stake edenler (“unstake”) ilk kez mevduatlarını çekebilecekler.

Ethereum Shapella nedir ve neden önemlidir?

Shapella hard fork, 2023 yılı için Ethereum (ETH) için en çok beklenen ağ güncellemesi ve son aylardaki kripto segmentindeki en önemli olaylardan biridir. İkinci büyük blockchain, son üç yılın en radikal tokenomic değişimine hazırlanıyor.

  • Shapella, Ethereum (ETH) ağındaki stake kontratlarından mevduatlarını çekmelerine izin vermek için tasarlanmış bir yükseltme; önceden, ETH paralarını “unstake” edemiyorlardı;
  • Shapella’nın gündemi, yürütme katmanında (Shanghai), uzlaşma katmanında (Capella) ve Engine API’deki değişiklikleri içeriyor;
  • Ethereum’un (ETH) Shapella yükseltmesinin 12 Nisan 2023’te saat 22:27’de (UTC) etkinleştirildi.
  • Shapella’nın ETH fiyatına etkisi tartışmalı olabilir; fonların kilidini açma olasılığı Ethereum (ETH) staking riskini azaltırken, ETH üzerinde satış baskısı yaratabilir;
  • Ethereum (ETH) node işletmecileri, istemci yazılımlarını yükseltmelidir; uzlaşma ve yürütme katmanı yazılımının tüm sürümleri için yükseltmeler hazırdır.

Bu nedenle, Ethereum (ETH) topluluğu, Shapella’nın etkinleştirilmesini, Ethereum’un (ETH) tam teşekküllü proof-of-stake (PoS) hedefine doğru ilerleyişinde bir dönüm noktası olarak bekliyor.

Profe Of Stake Nedir ?

Proof of stake, merkezsiz sistemlerde ağ uzlaşmasının bir türüdür, burada ağ katılımcıları, bu ağın yerel kripto para birimini staking (kilitlenme, “dondurma”) ile katkılarını garanti ederler. Proof-of-work (PoW) sistemlerinde, madencilik ekipmanlarının hesaplama gücü, proof-of-stake (PoS) sistemlerinde staking’in bir analogudur. PoW’a kıyasla, proof-of-stake uzlaşması daha kapsayıcı, doğa dostu ve demokratik olarak kabul edilir; PoS’ta ağdaki işlemleri doğrulamak için maliyetli ve sofistike madencilik bilgisayarları satın almak gerekmez. Proof of stake (PoS), proof of authority (PoA), delegated proof of stake (DPoS), liquid proof of stake (LPoS) vb. birçok uzlaşma türünün temelidir. Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA), 2023’te en büyük proof-of-stake (PoS) blockchain’leridir.

Ethereum(ETH) staking nedir?

Başlangıçta, Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ile benzer şekilde çalışan bir proof-of-work (PoW) ağı olarak başlatıldı. Ancak, daha teknik olarak ileri, saldırılara karşı daha dayanıklı ve çevre dostu bir ağ olarak proof of stake’e doğru bir geçiş, Ethereum (ETH) yol haritasına dahil edildi. 2020’nin son çeyreğinde, Ethereum (ETH) stakerları için bir mevduat sözleşmesi başlatıldı: herkes, en az 32 ETH tutarak staking süreçlerine katılabildi. Ancak bu miktar, sıradan Ethereum (ETH) kullanıcıları için çok yüksekti, bu nedenle likidite staking türevleri platformları gibi bazı hizmetler, küçük mevduatları olan kullanıcıların da Ethereum (ETH) staking’e katılmalarına olanak tanımak için aracılık yapmaya başladı.

 

 

 

 

Kaynak:Glassnode

Varsayılan olarak, Ethereans, mevduat sözleşmelerinden paralarını çekemezlerdi. Bu nedenle, 18 milyondan fazla ETH veya eşdeğerinde 33,8 milyar dolarlık devasa bir miktar birikti.,

Shapella Rehberi

Shapella yükseltmesi, tüm Ethereum (ETH) test ağlarında başarıyla etkinleştirildi

Shapella Nedir ?

Shanghai” (Devcon 2 konferansının ev sahibi şehir) ve “Capella” (Auriga’nın kuzey takımyıldızındaki en parlak yıldızı) kelimelerinden türetilen Shapella, beklenen Ethereum (ETH) güncellemesinin adıdır. Güncelleme, hem uzlaşma katmanını (“Capella” kısmını) hem de yürütme katmanını (“Shanghai” kısmını) etkilemesi planlanıyor.

 

 

Image
Kaynak: Ethereum Vakfı

Mevduat sözleşmelerinden Ethers’ın “unstake” edilmesi fırsatının etkinleştirilmesi, Shapella’nın ana bileşenidir: canlı olduğunda, stakerlar staking’den ETH’larını çekebileceklerdir. Bunun yanı sıra, Shapella, Ethereum’un (ETH) kod tabanına bir dizi küçük değişiklik içerir; genellikle, çekilme süreçleriyle de ilgilidirler.

Ethereum Yatırımcısı olarak Ne yapmam Gerekiyor ?

Ethereum sahibi/staker olarak, Shapella güncellemesi öncesinde ve sonrasında dikkate almanız gereken birkaç şey var:

  1. ETH’nizin, güncelleme desteği sunan uyumlu bir cüzdan veya borsada bulunduğundan emin olun.
  2. ETH staking yapıyorsanız, Shapella ile uyumlu bir sürüme sahip staking yazılımınızı güncellediğinizden emin olun.
  3. Güncelleme sırasında oluşabilecek herhangi bir potansiyel risk veya soruna dikkat edin, örneğin ağ yoğunluğu veya potansiyel dolandırıcılık durumları.
  4. Güncellemeden sonra, mevduat sözleşmelerinden ETH’nizi “unstake” edebileceksiniz, bu nedenle staking yapmaya devam etmek mi yoksa fonlarınızı çekmek mi istediğinize karar verin.
  5. Shapella güncellemesiyle ilgili herhangi bir ilerleme veya değişiklik hakkında güncel kalmaya devam edin, çünkü ETH sahipliğinizi veya staking’inizi etkileyebilirler.

ETH sahibi/staker olarak ne yapmanız gerektiği konusunda daha detaylı bilgi ve rehberlik için, cüzdan veya borsa sağlayıcınızla danışmanlık yapmanızı veya Ethereum topluluğundan saygın kaynaklardan tavsiye almanızı öneririm.

Shapella kısa vadede ETH fiyatını nasıl etkileyecek?

Basitçe söylemek gerekirse, kimse bilmiyor; Ethereum (ETH) fiyatı üzerindeki Shapella etkinleştirmesinin potansiyel etkileri hakkında iki teori var. İlk olarak, ağda satış baskısı artacaktır. Birçok yeni Ether (ETH) kilidi açılacak ve nihayetinde piyasaya sürülecektir. Bunların bazı sahipleri bunları satmak isteyebilecekleri için, bu tehlikeli bir düşüş katalizörü olabilir.

Aynı zamanda, üst düzey analist Chris Burniske tarafından açıklandığı gibi, Ethers’ın (ETH) unstake edilmesi fırsatı yatırımcılar için büyük bir risk azaltma faktörü olacaktır: çekilme seçeneği olmadan, portföylerinin esnekliğini azaltmak zorunda kalacaklardı. Bu nedenle, Ethereum Shapella’nın ETH fiyat dinamikleri üzerindeki etkileri konusunda bir fikir birliği yoktur.

Bununla beraber, Altkoin.com.tr tarafından daha önce ele alındığı gibi, Ethereum (ETH) topluluğu, kısa vadeli ETH için iyimser: Shapella, ETH fiyatı sekiz aylık yüksek seviyelerin üzerine çıkarken, etkinleştirmeye bir adım daha yaklaşıyor.

Sonuç

12 Nisan 2023’te yayınlanan Ethereum Shapella güncellemesi, ana sözleşmeden ETH’nın unstake edilmesi fırsatını etkinleştiriyor. Tüm düğüm operatörleri, kullandıkları yazılım paketlerini güncellemek zorundadır. Kripto para analistlerine göre, Ethereum Shapella, kısa vadede ETH fiyatı için hem boğa hem de ayı etkileri yaratıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Alpine Coin Nedir? ALPINE Coin Yorum ve Geleceği ?

 

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.