Ethereum [ETH] Shapella Yükselisi Devam Ediyor.

Ethereum [ETH] Shapella Yükselisi Devam Ediyor.
0

Ethereum Shapella Güncellemesi’nin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi, Ethereum‘un büyüme eğiliminde önemli bir kilometre taşıydı. Stake edilen ETH’lerin çekilmesine olanak tanıyarak, geliştirme geçen yıl Merge’e ulaşamayan proof-of-stake (PoS) geçişinin temel yönlerini tamamladı.

Ancak, önemli bir fiyat düşüşünün ardından gelen Merge’in aksine, Shapella olayından bu yana ETH yüzde 9’dan fazla kazanç sağladığı için satış endişelerini engelledi. Bu bilgiye göre, blok zinciri analiz firması Kaiko’ya göre yazıldığı sırada.

Boğa piyasası hissiyatı güçleniyor

Ethereum Shapella Güncellemesi’nden bu yana, ETH türev piyasası bir faaliyet merkezi haline geldi. Kaiko’ya göre, opsiyon piyasasındaki işlem hacmi çağrı hacimlerini kapsamlı bir şekilde aşarak arttı. Yatırımcılar ETH fiyatının artacağını öngördüklerinde çağrı opsiyonları satın alırlar.

Kaynak: Kaiko
Kaynak: Kaiko

Ayrıca, Coinalyze verilerine göre, boğa long veya ayı short pozisyonlarını tutmak için gereken değer olan fonlama oranı, ETH için çoğu borsada pozitif oldu. Bu durum Ethereum‘un boğa piyasası hikayesine daha fazla güç kattı.

Kaynak : Tradingview

Satış baskısı artacak mı?

Kaiko, analizinde Coinbase’deki ETH-USD çiftinin daha fazla satış emri gördüğünü ve kullanıcıların çekilmiş Ethereum nakde çevirdiklerini belirtti.

Ayrıca, Dune’dan gelen veriler, stake edilen ETH’lerin kâr payı’nın yazıldığı sırada yüzde 50’den fazla olduğunu ortaya koydu. ETH’nin fiyatındaki devam eden yükselişle birlikte, yatırılmış ETH’lerin daha büyük bir kısmı kârlı hale gelecek ve bu da toplu satış için zemin hazırlayabilir.

Yazıldığı sırada, ETH’nin staking oranı Nansen’e göre yüzde 14,5’ti ve yükseltme sırasındaki yüzde 15’ten düşüktü. Son 24 saatte, ETH net staking girişi 57 binden fazla oldu ve 37 binden fazla ETH çekildi.

Bir dikkat gerektiren başka bir dinamik de Ethereum’un Bitcoin [BTC] ile ilişkisiydi ve bu ilişki, Güncelleme sonrası üç aylık bir düşüş yaşadı.

Geçen yılın çoğunda, ikisi arasındaki korelasyon yaklaşık %90 civarındaydı. Bu, ETH’nin temel olarak farklı bir varlık olarak görüldüğünü ve gelecekte kral koinin dalgalanmalarından korunabileceğini gösteriyordu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.