Ethereum (ETH) 11 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı, Bitcoin (BTC) 30.000 Doların Altına Düştü: Market Analizi

Ethereum (ETH) 11 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı, Bitcoin (BTC) 30.000 Doların Altına Düştü: Market Analizi
0

Ethereum son zamanlarda yükselişe geçti ve şu anda 2.073 dolar civarında işlem görüyor. Bu yükseliş, Shapella güncellemesi sonrası artan talep ve staking faaliyetlerindeki artışla destekleniyor. Ethereum, diğer altcoin’lerle birlikte yükseliş eğiliminde olmaya devam ediyor ve kripto para piyasasındaki genel iyimserlikle birlikte yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bununla birlikte, kripto para piyasasının doğası gereği, fiyat hareketlerinin oldukça dalgalı olabileceği unutulmamalıdır.

Büyük piyasa değerine sahip alternatif kripto paralardan Avalanche (AVAX), son 24 saatte yüzde 6 artışla yükselen en iyi performans gösteren kripto para oldu.

Çok beklenen seviye 30.000 dolar seviyesinin üzerinde işlem gördükten sonra, Bitcoin bu seviyenin altına düştü ve son 5 günlük en düşük seviyesini gördü.

Buna karşılık, Ethereum bugün yükselişine devam etti ve Mayıs ayından bu yana yeni en yüksek fiyat seviyesini kaydetti. BNB, DOGE ve SOL ise etkileyici yükselişlerini devam ettirdi.

Bitcoin 30 Bin Doların Altına Düştü

Geçtiğimiz hafta 30.000 dolar seviyesini geri kazandıktan sonra, lider kripto para birimi birkaç gün boyunca çoğunlukla bu seviyenin üzerinde kaldı ve hatta ABD TÜFE rakamları bile bitcoin’i sarsamadı. En önemli fiyat artışı Cuma günü geldi ve Bitcoin Haziran 2022’den bu yana ilk kez 31.000 dolara dokundu.

Ancak, satış baskısı bu hamleyi engelledi ve BTC’yi tekrar düşüşe geçirdi. Saatler sonra bitcoin, 30.000 dolara düştü ancak düşük işlem hacimleri olmasına rağmen hafta sonu boyunca bu seviyeyi korumayı başardı.

Pazar günü sona ererken, BTC bir yükseliş başlattı ancak 30.600 doların civarlarında satış baskısı gördü ve bitcoin’i 29.800 dolarlık 5 günlük bir düşük seviyeye getirdi

Şu anda, Bitcoin yaklaşık 100 dolarlık bir toparlama yaşadı ancak hala 30.000 doların altında seyrediyor. Piyasa değeri 580 milyar doların altına gerilerken, Altcoin’ler üzerindeki hakimiyeti bir hafta önce %47’nin üzerine çıktıktan sonra bir darbe daha aldı ve şu anda %45,7 seviyesinde bulunuyor..

BTCUSD. Kaynak: TradingView
BTCUSD. Kaynak: TradingView

Ethereum Yeni Zirvelerde

Geçtiğimiz hafta, uzun zamandır beklenen Shapella güncellemesinin tamamlanmasıyla Ethereum, Bitcoin’in yerini aldı. Ethereum’un yerel tokenı BTC’yi büyük ölçüde geride bıraktı ve hakimiyetini artırdı. Staked ETH’deki önemli hareketler arasında, varlık birkaç saat önce 2.130 dolardan fazla bir seviyeye yükselerek son 11 ayın en yüksek seviyesini kaydetti, ancak şu anda 2.100 doların hemen altında seyrediyor.

Binance Coin, Dogecoin, Solana ve Litecoin hepsi bir günde yüzde 3-4 arasında arttı. Sonuç olarak, BNB 345 dolar, DOGE 0,9 doların üzerinde, SOL 25 dolar ve LTC 100 dolara yaklaşıyor.

Avalanche bir günde yüzde 6 ve bir haftada yüzde 15’ten fazla bir artışla 20 doların üzerine çıktı.

CMC’de toplam kripto para piyasa değeri, dünkü seviyesinde kalarak 1,265 trilyon dolar olarak sabit kaldı.

Kripto Para Genel Görünüm. Source: Quantify Crypto
Kripto Para Genel Görünüm. Source: Quantify Crypto

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.