Elon Musk ve Bill Ackman, Fed’in faiz oranlarını artırmasını durdurmaya çağırıyor.

Elon Musk ve Bill Ackman, Fed’in faiz oranlarını artırmasını durdurmaya çağırıyor.
0

Bill Ackman, Fed’in faiz oranlarını geçici olarak artırma politikasını durdurması gerektiğine inanırken, Musk ise faiz oranlarının %0,5 azaltılması gerektiğini savundu.

Ackman, Fed’in yerel bankacılık sisteminin istikrarını sağlamak ve yayılmasını önlemek için politikasını geçici olarak durdurması gerektiğine inanıyor.

Tesla’nın CEO’su ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, bu haftaki FOMC toplantısında faiz oranlarının en az 50 baz puan düşürülmesini önerdi.

Faiz Arttırımı Durdurma Düğmesine Basmanın Şart Olduğunu Düşünüyorlar

Ackman, Fed’in faiz artırma stratejisinden geçici olarak vazgeçmesi gerektiğini açıklamak için Twitter’a başvurdu. ABD’deki son banka çöküşlerine dikkat çekti ve bu durumun hisse senedi ve tahvil sahiplerini etkilediğini belirtti.

Silvergate Capital, Silicon Valley Bank ve Signature Bank gibi kapatılan bankaların yanı sıra, diğer finansal kuruluşlar da önemli zorluklar yaşadı. Geçen ay hisseleri %90’dan fazla düşen San Francisco merkezli First Republic Bank bunlardan biridir.

Ackman, bu durumun hala “çözümsüz” olduğuna inanıyor ve dokuzuncu kez faiz oranlarını artırmak, yatırımcıların daha fazla kayıp yaşamasına ve çöküş yaşayan bankaların domino etkisi yaratmasına neden olabilir.

Billionaire, ABD’deki enflasyon oranını Fed’in çözmesi gereken mevcut bir sorun olarak kabul etti. Ancak merkez bankası, “güncellenmiş bir sigorta rejimi tanıtılana kadar FDIC mevduat garantisi gibi diğer parasal araçlara odaklanmalıdır” dedi.

Bitcoin Hakimiyeti 9 Ayın En Yüksek Seviyesine Yükseldi

Elon Musk’ın Konuya Bakışı

Twitter’ın CEO’su Elon Musk, Ackman’ın tweetine yanıt vererek, Federal Reserve’in faiz oranlarını en az 50 baz puan düşürmesi gerektiğini iddia etti.

Fed needs to drop the rate by at least 50bps on Wednesday

— Elon Musk (@elonmusk) March 21, 2023

Ancak, birçok kripto para destekçisi ve uzman, bu kararın bitcoin dahil dijital varlıklar için son derece faydalı olabileceğine inanıyor. BitMEX tarafından yapılan son bir araştırma, yatırımcıların daha yüksek getiri arayışında daha riskli varlıklara maruz kalmayı arayacakları için piyasa toparlanmasını hızlandırabileceğini ve kripto para endüstrisinde ilgiyi artırabileceğini tahmin etti.

Ancak, ABD merkez bankasının bu hafta bu yönde bir değişime gitmesi pek olası görünmüyor. Piyasadaki çoğu katılımcı, faiz oranlarını %25 baz puan artırarak 5%’e yükselteceğini düşünüyor.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.