Disney, Metaverse Bölümünü Askıya Aldı

Disney, Metaverse Bölümünü Askıya Aldı
0

Disney’nin diğer ekipler aracılığıyla metaverse hedeflerine devam edip etmeyeceği belirsiz hale geldi.

Walt Disney, metaverse planlarını öncelik listesinden çıkardı. Eğlence devinin “bir sonraki nesil hikaye anlatımı ve tüketici deneyimleri” bölümü, metaverse stratejilerini keşfetmekle görevlendirilmişti.

Ancak şimdi, Disney, bir yeniden yapılandırma planının bir parçası olarak, şirket genelinde bir sonraki iki ay içinde çalışan sayısını neredeyse 7.000’e düşürmeyi planladığından, tüm bölümü ortadan kaldırıyor.

Disney için Metaverse Artık Öncelikli Değil

WSJ’nin bir raporuna göre, Disney CEO’su Robert Iger, işten çıkarmaların bu hafta başlayacağını söyledi. Metaverse bölümü yaklaşık 50 üyeye sahipti ve tüm üyeler işlerini kaybettiler. Bölümün başındaki Mike White, Şubat 2022’de tüketici deneyimleri ve platformlar SVP rolüne terfi ettirildi ve eğlence şirketini web3 alanında daha derinlere götürmekle görevlendirildi.

White, küçülmeye rağmen işten çıkarılmadı, ancak yöneticinin ileride hangi kapasitede çalışacağı henüz net değil.

Raporlar ayrıca, Disney’nin gereksiz işlere dur demesi için yatırımcılardan büyük baskı altında olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, şirket maliyet tasarrufu fırsatları konusunda yardımcı olmak için McKinsey & Co. danışmanlarından yararlandı. Ancak, bazı üst düzey içerik yöneticileri bu adımı hoş karşılamadılar.

Daha yakın zamanda, Disney önemli ekonomik zorluklar, sert yayın rekabeti ve büyük medya şirketlerini baskı altına alan kablolu TV ve sinema gişesi gelirlerindeki düşüşlerin ortasında, 7.000 işçi çıkarmanın yapmanın yanı sıra 5,5 milyar dolar tasarruf planlarını duyurdu.

Metaverse, uzun vadeli bir yatırımdır ve henüz ana akım bir fenomen haline gelmiş değildir. Yakın zamanda herhangi bir gelir elde etmek mümkün görünmemektedir. Bu, son yıllarda bu çaba için milyarlarca dolar harcayan birçok teknoloji şirketini hayal kırıklığına uğrattı.

Meta Uzun Vadeli Oyun Oynuyor

Mark Zuckerberg önderliğindeki şirketteki metaverse projeleri, nakit tüketiyor ve başarısız oluyor. Meta’nın sanal/augmented reality birimi 2022’de 13,7 milyar dolar kaybetti.

Boşlukla ilgili negatif duygulara rağmen, Meta metaverse çabalarını ortadan kaldırma veya küçültme planları yok. Ekip, bölüm için yıl boyunca kayıpların 2023’te artmasını bekliyor ve bu alana “anlamlı” yatırım yapmayı planlıyor. Zuckerberg, metaverse karşıtlarına hitap ederken, uzun vadeli oyun oynadığını söylemişti.

Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kaydolmak ve Binance Vadeli İşlemlerinin ilk ayında (şartlar) 100$ ücretsiz ve %10 indirimli ücretler almak için bu bağlantıyı kullanın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.