Bitcoin’lerinizi Soğuk Cüzdanlarda Saklama Rehberi

Bitcoin’lerinizi Soğuk Cüzdanlarda Saklama Rehberi
0

Bitcoin’inizi saklamak için bir yazılım cüzdanı kullanıyorsanız, daha iyi bir yol olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap evet ise buna soğuk cüzdan (Donanımsal cüzdan) deniyor.

Bu kılavuzda, bir bitcoin soğuk cüzdanının nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Bir bitcoin donanım cüzdanı, bitcoinlerinizi çevrimdışı olarak saklayan fiziksel bir cihazdır. İnternete erişimi olmadığı için ve uzaktan hack saldırılarına kapalı oldukları için genellikle “soğuk depolama” cüzdanları olarak adlandırılırlar.

Bir soğuk cüzdan kullanmak, kripto paranızı güvenli bir şekilde saklamanın en iyi yoludur. Sizi, bilgisayarınıza veya cep telefonunuza girmeleri halinde bitcoinlerinize erişebilecek bilgisayar korsanlarından korur.

Birçok farklı türde bitcoin cüzdanı vardır, ancak bu kılavuz bir donanım cüzdanı kullanmaya odaklanacaktır. Ne olduklarına ve nasıl çalıştıklarına bakacağız, böylece sizin için doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz!

Soğuk Cüzdan çalışma prensibi nedir ?

Tüm özel anahtarlarınızı şifrelenmiş çipinde tutar ve işlemleri çevrimdışı olarak imzalar, böylece başka biri cihazınıza giriş yapsa bile, bitcoin network’ünün gerektirdiği iki imza olmadan bitcoinlerinize asla erişemez: biri işlemi başlatandan (sizden) diğeri cihazın kendisinden.

Bu, donanım cüzdanınızı ele geçiren hiç kimsenin paranızı çalamayacağı anlamına gelir; paranızı çalmalarının tek yolu, bu imzaların her ikisini de aynı anda almalarıdır. Peki ya birisi bunu yapmaya çalışırsa? Cüzdanınız onlara “imza geçersiz” veya “anahtar geçerli değil” veya “işlem reddedildi” gibi bir hata mesajı verecektir.

Bitcoin donanım cüzdanı nasıl kullanılır?

Bir Bitcoin donanım cüzdanı kullanmanın ilk adımı dijital para cüzdanınızı kurmaktır. Bu, uygulamayı bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirmeyi ve ardından bir hesap oluşturmayı gerektirir. Bir sonraki adım, donanım cihazınızı takmak ve onunla birlikte gelen yazılımı yüklemektir. Daha sonra, cihazınıza her erişmek istediğinizde kilidini açmak için kullanılacak bir PIN kodu eklemeniz gerekir.

Artık yazılımı yüklediğinize ve bir PIN kodu eklediğinize göre, bitcoin göndermeye ve almaya başlayabilirsiniz. Cüzdanınızdan bitcoin göndermek için “gönder” tuşuna basın ve ardından göndermek istediğiniz bitcoin miktarını hedef adresiyle birlikte girin. Donanım cüzdanınıza bitcoin almak için, “al” tuşuna basın ve ardından hedef adresiyle birlikte size gönderilmesi gereken bitcoin miktarını girin.

Tüm bu bilgileri girdikten sonra, “onayla” düğmesine basın ve ardından işleminizin başarıyla işlendiğini onaylayan onayı bekleyin!

24 kelimeyi (veya 12) yedeklemeyi unutmayın, böylece donanım cüzdanının kaybolması/tahrip edilmesi durumunda cüzdanı yeniden oluşturabilirsiniz.

Ölüm gibi durumlar için donanım cüzdanınız ve yedekleriniz için planlar yapmayı unutmayın.(Miras planı)

Bir donanım cüzdanı kullanmanın ilk ve en belirgin nedeni güvenliktir. Eğer 24 kelimenizi normal bir bilgisayarda bir yazılım cüzdanında tutarsanız, bilgisayarda kötü amaçlı yazılım olma riski vardır – eğer birisi bilgisayarınıza erişim sağlarsa, bitcoin çalınabilir, ya 24 kelimenizi çalarak ya da yazılım cüzdanını saldırganın adresine harcamak için manipüle ederek (ekranda size farklı bir adres gösterirken!). Unutmayın Hackerlar çok akıllıdır.

Donanım cüzdanı kullanmanın bir diğer faydası da kolaylıktır. Herhangi bir anahtarı yedekleme veya şifreleri hatırlama konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü çevrimdışı olarak saklanırlar ve asla internete maruz kalmazlar (ve bu nedenle saldırıya uğramazlar). Ayrıca herhangi bir bilgi girmek zorunda kalmadan ödeme yapabilirsiniz – QR kodunuzu telefonunuzla tarayın ve gönderin!

Ve son olarak, donanım cüzdanları çok havalı! Küçük USB belleklere benziyorlar ve her türlü renkte/tasarımda geliyorlar.

Soğuk Cüzdan nasıl satın alabilirim ?

Soğuk cüzdanları meşhur e-ticaret sitelerinde bulabilirsiniz.

Donanım cüzdanları olarak bildiğimiz soğuk cüzdanlar genellikle bir USB bellek çubuğu şeklindedir ve online olarak sipariş edilebilir. En bilinen marka ise Ledger Nano X’dir.
Özel haberler, analizler  için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.