Bitcoin Uzun Vadeli Bir Boğa Rallisinin İlk Aşamalarında mı?

Bitcoin Uzun Vadeli Bir Boğa Rallisinin İlk Aşamalarında mı?
0

Bitcoin ‘in 2023 performansı, piyasayı ve BTC hayranlarını kazanma serüvenine soktu. Ancak ek bilgilere göre, BTC 2023 boğa rallisine daha yeni başlıyor ve daha fazlası var.

Bitcoin’in rezerv risk indikatörü, piyasanın uzun vadeli boğa toparlanma trendinde olduğunu gösteriyor. Boğa beklentileri, Bitcoin’in fiyatlandırma modeliyle uyumlu.

Bitcoin’in 2023 boğa performansı şimdiye kadar karışık tepkilerle karşılaştı. İki ana grup var: Bazı kesimler, bu rallinin bir sonraki büyük boğa koşusunun başlangıcı olduğuna inanan tutkulu boğalar, diğeri ise büyük ralliden önce bir büyük düşüş bekleyen şüpheci grup.

Peki hangi grup haklı?

Cevap, on-chain tarihsel veriler sayesinde beklenenden daha kolay bulunabilir. Bazı on-chain göstergeler ve metrikler, Bitcoin’in pozisyonu hakkında bir düzeyde doğruluk sunuyor. Rezerv Riski göstergesi (RRI) belki de en gözden kaçan indikatörlerden biridir.

On Chain Analiz gösterge sitesi Glassnode, RRI’yi yatırımcıların güven ve inancına göre bir varlığın risk-getiri oranını gösteren döngüsel bir gösterge olarak tanımlıyor. Uzun vadeli bir bakış açısı için ideal bir göstergedir. Peki bu göstergeyi özel yapan nedir?

RRI Grafiğinin Geçmiş Zaman Performansı

RRI’nin, salınım yaptığı nötr bir çizgisi vardır ve bu çizginin üzerindeki geçişler büyük önem taşır. Örneğin, Bitcoin 2013’te 0 çizgisini geçtikten sonra %2.830, 2014’te %566, 2017’de %6.400, 2019’da %99 ve 2021’de %487 değer kazandı.

Bitcoin Reserve risk indicator
Kaynak: Glassnode

Tam tersinde ise, 0 çizgisinin altına geçtikten sonra önemli satış baskısı kaydedilir. Bitcoin 2015’te %79, 2019’da %62, 2020’de %61 ve 2022’de %58 değer kaybetti. Bu okumalar her kesişmeden sonra elde edilmiştir.

Tarihsel performansa bakıldığında, her kesişmenin bir yön değişikliği veya çöküşü doğruladığı varsayılabilir. Bu, Bitcoin’in 2023 rallisinin son zamanlarda 0 çizgisinin üzerine çıktığı anlamına gelir. Bu, BTC sahiplerinin önümüzdeki birkaç ayda önemli bir ralli bekleyebileceği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir : Yapay Zeka Coinleri, Yükselmesi Beklenen En İyi 5 Altcoin

2023’te ne kadar büyük bir ralli olacak?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.