Bitcoin Neden Yükseliyor ? Bitcoin Son Durum 16.02.2023

Bitcoin Neden Yükseliyor ? Bitcoin Son Durum 16.02.2023
0

Bitcoin fiyatı 16 Şubat’ta faktörlerin bir kombinasyonu olarak yükseldi BTC $24,538 altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

BTC/USD’nin gün içinde 24.895 $’a ulaştığını gösteriyor – Ağustos 2022 ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda.

Btc Usd

En büyük kripto para birimi haftalar süren konsolidasyonun ardından etkileyici bir dönüş yaparken Bitcoin boğaları bu hafta kazançlarını hissediyor.

Başta Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen makroekonomik rüzgarlar, risk varlıkları genelinde iyileşen duyarlılıkla el ele vererek iyimserlere avantaj sağladı.

BTC/USD 15 Şubat’ta neredeyse %10 ve 16 Şubat’ta %2 daha değer kazanırken, altcoinler de bunu takip etti.

Coin360

Kazançlar, ABD makroekonomik verilerinin açıklandığı önemli bir haftada geldi ve bunlar şimdiye kadar riskli varlık performansı için önemli bir ön koşul olan enflasyonun düştüğü söylemini besledi.

Wall Street’in açılışı öncesinde Altkoin.com.tr, bugün kripto piyasalarını neyin hareketlendirdiğine bir göz atıyor.

ABD makro verileri Bitcoin boğalarını cesaretlendiriyor

Hesaplamasındaki değişikliğe rağmen beklentilere büyük ölçüde uyan bir Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile başladı.

TÜFE, hisse senetleri ve kripto için klasik bir volatilite katalizörüdür ve yavaş bir ilk tepkiye rağmen, bu seferki tepki sonuçta farklı olmadı.

Perakende satışlar ve imalat rakamları daha sonra yatırımcıların riskli işlemler için daha fazla “kuru toz” sağlaması ve kriptoyu daha yükseğe göndermesiyle görünümü daha da güçlendirdi.

Daha da fazla verinin gelmesiyle birlikte hava, iyi haberlerin devam edip etmeyeceği ve Bitcoin’in 2023’teki hızlı geri dönüşünün son vuruşlarını sürdürüp sürdüremeyeceğiyle ilgili.

Analiz kaynağı Material Indicators’ın kurucu ortağı Keith Alan, “%10’luk bir izdihamın ardından BTC boğaları bir duvara çarptı,” diye özetledi.

“Önemli Haftalık MA’ların ilk testinde temiz ret. Sıcak bir İşsizlik Raporu başka bir girişimi güçlendirebilir. ABD ekonomik raporları etrafındaki dalgalanmanın derisini yüzmek için başka bir kurulum sağlamak üzere kısmi bir geri çekilme aranıyor.”

Alan, 50 haftalık ve 200 haftalık hareketli ortalamalara (MA’lar) atıfta bulundu; bunlardan ikincisi geçen yılın ortasından bu yana temiz bir direnç sağlıyor.

ABD işsizlik verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi halinde, bu durum piyasaya Fed’in kısıtlayıcı ekonomi politikasının işe yaradığına ve bir geri dönüşün yakın zamanda gerçekleşebileceğine dair bir sinyal gönderebilir.

Fed’in faiz oranlarını düşürmesi ve likiditeyi artırması riskli varlık alım satımlarını daha cazip hale getirecektir.

BTC fiyatı ABD dolarının gücüyle yarışıyor

Geçici de olsa ilginç bir durum olarak Bitcoin, ABD doları ile birlikte yükseliyor.

Geleneksel olarak negatif korelasyona sahip olan bu iki varlık, farklı nedenlerle de olsa mevcut iklimden faydalanıyor.

Vailshire Capital Management’ın kurucusu ve CEO’su Dr. Jeff Ross tarafından açıklandığı üzere, kısa vadeli hazine getirileri yükselmiş ve bu da sermayenin ABD’ye akmasına neden olmuştur.

“BTC, dünya çapında artan likidite nedeniyle yükseliyor,” diye ekledi ve yukarıda bahsedilen likidite değişikliklerine atıfta bulundu.

Diğerleri ise tedirgin, karakter dışı statükonun daha ne kadar devam edebileceğini sorguluyor.

Tüccar Mark Cullen 16 Şubat’ta attığı bir tweet’in bir bölümünde, “Tradfi & $DXY’nin dünkü hareketi desteklememesiyle piyasalar çatallanmaya başlıyor,” uyarısında bulundu.

Bitcoin balinaları destek ve direnci daha yükseğe yönlendiriyor

Bitcoin bir kez daha keskin bir şekilde yükselmeye başladığında, en büyük yatırımcılarından bazıları için ralliyi etkileme fırsatları kaybolmadı.

Balinalar sürekli olarak emir defteri faaliyetleriyle temas halindedir ve mevcut koşullarda alış ve satış likiditesi emir defterinde yukarı ve aşağı hareket ederek spot fiyatı da beraberinde götürmektedir.

Gün içinde atılan bir tweet’te, “25 bin dolarda reddedilmeyi ve sabah 8:30 ET İşsizlik Raporu civarında dalgalanmanın önünü açmak için bir çöplük bekliyorduk, ancak soruyu 28 bin dolara kadar çıkardılar” denildi.

Binance BTC/USD emir defterine eşlik eden bir ekran görüntüsü, gece boyunca 25.000 $ ‘ın güçlendiğini ve önemli desteğin de 21.600 $’ a yükseldiğini gösterdi.

Bu arada Analist Michaël van de Poppe, “Düzeltmeler, yükseliş eğilimi gösteren bir piyasada nispeten kısa ömürlüdür” dedi.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.