Bitcoin (BTC), Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir ? Son Durum

Bitcoin (BTC), Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir ? Son Durum
0

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve açgözlülük endeksi, piyasanın duygusal hissiyatını yansıtan tek bir meta skordur. Endeks, yatırımcıların belirli bir anda nasıl hissettiklerine bağlı olarak “Korku” ve “Açgözlülük” arasında hareket eder.

En büyük kripto korku ve açgözlülük endeksi olan Alternative.me, endeksinin “farklı kaynaklardan gelen duyguları ve hisleri analiz ederek ve bunları basit bir sayıya dönüştürerek” belirlendiğini söylüyor: Korku ve Açgözlülük Endeksi”. Bu endeks 0 ile 100 arasında değişmekte olup, düşük sayılar piyasada daha fazla korkuya, yüksek sayılar ise daha fazla açgözlülüğe işaret etmektedir.

Latest Crypto Fear & Greed Index

 

Diğer birçok endeks, volatilite ve mum çubuğu hareketleri gibi kripto para birimi ticaretinin teknik faktörlerini dikkate alırken, korku ve açgözlülük endeksi tamamen psikolojiyle ilgilidir.

Kripto varlıklar temelde sağlam olsalar bile, piyasa sadece tüccarların gelecekteki fiyat beklentileri nedeniyle çılgınca bir yangın satışı veya neşeli bir satın alma çılgınlığı içinde olabilir.

Korku ve açgözlülük endeksi bu duyguları yansıtır ve ne zaman alım ya da satım için iyi fırsatlar olabileceğini belirlemenize yardımcı olacak faydalı bir kılavuz görevi görür.

Korku ve açgözlülük endeksi kripto fiyatına bağlı değildir. Daha ziyade, piyasanın gittiği yönün ve alım satım kararlarını ne kadar duygunun yönlendirdiğinin bir ölçüsüdür.

Kriptonun tüm fiyat seviyelerinde aşırı açgözlülük ve aşırı korku (ve aradaki her şey) anları vardır. Korku ve açgözlülük endeksi mutlak fiyatlardan ziyade fiyat trendleriyle ilgilidir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanır ?

Orijinal korku ve açgözlülük endeksi CNN Money tarafından geleneksel borsa için geliştirilmiştir. Aynı temel fikir çeşitli web siteleri tarafından kripto piyasaları için de uygulanmıştır.

Alternative.me korku ve açgözlülük endeksi Bitcoin etrafındaki piyasa duyarlılığını takip etmektedir. Kripto piyasasının çoğunluğu Bitcoin ve Ethereum gibi ana coinlerle ilişkilidir, bu nedenle bu endeks genellikle bir bütün olarak kripto piyasası için iyi bir vekildir. Alternative.me endeksi, her biri genel endekse farklı miktarda katkıda bulunan bir dizi faktör kullanılarak hesaplanır. Bu faktörler şunlardır:

  • Volatilite (%25): Volatilite, korku ve açgözlülük endekslerinden ayrı olarak var olan geleneksel bir piyasa göstergesidir. Normalde volatilite, bir kripto para biriminin fiyatının belirli bir süre boyunca ne kadar hareket ettiğinin ölçüsüdür. Belirsizliğin yüksek olduğu zamanlarda yüksek piyasa oynaklığı görülürken, göreceli istikrar zamanlarında daha düşük oynaklık görülür. Korku ve açgözlülük endeksi 30 ve 90 günlük dönemlerdeki oynaklığı karşılaştırır ve “oynaklıktaki olağandışı artışları korkulu bir piyasanın işareti” olarak değerlendirir.
  • Sosyal medya (%15): Korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcı duyarlılığının göstergeleri için hashtag’leri ve diğer etkinlikleri izlemek üzere sosyal medya tarayıcılarını kullanır. Bu tür analizler için en popüler web siteleri Twitter ve Reddit’tir. Algoritmalar kripto hakkındaki paylaşımları izler ve kaç etkileşim aldıklarını takip eder. Alışılmadık derecede yüksek bir etkileşim oranı, açgözlü duyarlılığı gösterir.
  • Anketler (%15): alternative.me, yatırımcılara kripto piyasalarını nasıl gördüklerini soran haftalık anketler düzenleyen bir anket web sitesine ev sahipliği yapıyor. Web sitesine göre, haftalık anketleri “her ankette 2.000 ila 3.000 oy” alıyor ve bu da tüccar duyarlılığını doğrudan anlamaya yardımcı oluyor.
  • BTC Dominance (%10): Bu özellik, alternative.me korku ve açgözlülük endeksinin Bitcoin’i yansıttığı gerçeğine özgüdür. “Dominance” faktörü, toplam kripto piyasası piyasa değerinin ne kadarının Bitcoin’den oluştuğunun bir ölçüsüdür (dolayısıyla Bitcoin baskınlığını ölçer). Bitcoin geleneksel olarak en güvenli kripto para birimi olarak görüldüğünden, daha yüksek bir Bitcoin hakimiyeti piyasa korkusunu gösterirken, daha düşük bir Bitcoin hakimiyeti piyasa açgözlülüğünü gösterir.
  • Trend (%10): Çeşitli sorgular için Google Trends verilerini analiz etmek, korku ve açgözlülük endeksini bilgilendirmeye yardımcı olur. “Bitcoin fiyat manipülasyonu” gibi olumsuz çağrışımlara sahip sorgular için artan arama hacmi korkuyu gösterirken, olumlu çağrışımlar için arama hacmindeki artış açgözlülüğü gösterir.

Korku ve açgözlülük endeksi, volatilite, hacim, trendler ve daha fazlası gibi bir dizi geleneksel piyasa göstergesini, piyasanın ruh halini özetleyen tek bir skorda birleştirir. Piyasalar irrasyonel coşku dönemlerinden ve abartılı korku aşamalarından geçer. Bu psikolojik alım satım dönemlerini görebilmek, bir alım satım stratejisi olabilir.

Korku ve açgözlülük endeksini bir fiyat grafiğiyle yan yana koymak bazı ilginç kalıpları ortaya çıkarır – yüksek korku dönemleri neredeyse her zaman fiyatların tersine dönmesinden önce gelirken, yüksek açgözlülük dönemleri neredeyse her zaman yaklaşan bir fiyat düşüşünden önce gelir.

korku ve açgözlülük endeksi

Özünde, korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcıları fiyatların tersine dönebileceği konusunda uyarmak ve ne zaman alım ya da satım yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirmek içindir.

Ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın sözü korku ve açgözlülük endeksine en uygun şekilde uygulanabilir: “Başkaları açgözlüyken siz korkak olun. Başkaları korktuğunda açgözlü olun.”

Kârlı yatırımların çoğu, dip seviyeyi satın almak (fiyatlar en düşük seviyedeyken satın almak) ve zirveyi aramak (fiyatlar en yüksek seviyedeyken satmak) gibi piyasa fırsatlarından yararlanmaktan gelir. Korku ve açgözlülük endeksi, diğer yatırımcıların duygularını izlemenin ve piyasanın ruh haline ters düşen işlemler yapmak için kendinizi konumlandırmanın harika bir yoludur – böylece piyasa panik satışında olduğunda satın alır ve piyasa mantıksız bir şekilde coşkulu olduğunda satar.

Gözünüz korku ve açgözlülük rakamlarında olsun. Piyasada aşırı korku olduğunda, bu satın almak için iyi bir fırsat olabilir. Alternatif olarak, piyasa aşırı açgözlülüğe yaklaştıkça, bir fiyat çöküşü büyük olasılıkla yakın olduğundan satmaya başlamak isteyebilirsiniz.

Korku ve Açgözlülük endeksi şuan 26 seviyelerindedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.