Bitcoin artık S&P 500 ve Nasdaq’tan daha az volatil
  1. Ana Sayfa
  2. Altcoinler

Bitcoin artık S&P 500 ve Nasdaq’tan daha az volatil

0

 

ABD doları nadir görülen büyük bir günlük düşüş kaydettiği için Bitcoin (BTC), 5 Kasım’a kadar 21.000 doların üzerinde kazanç elde etti.

BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Riskli varlıklar toparlanırken dolar %2 düştü

TradingView’den elde edilen veriler, BTC/USD’nin Bitstamp’ta 21,473 $ – yedi haftanın yeni en yüksek seviyelerine ulaşmak için önceki gücüne dayandığını gösterdi.

Parite, en son ABD ekonomik verilerinden yararlanırken, dolar tersine zarar gördü. ABD doları endeksi (DXY) yıllardan beri ilk kez bir günde %2 kaybetti ve bir riskli varlık rallisini hareketlendirmeye yardımcı oldu.

ABD dolar endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Eight ticaret firması CEO’su ve kurucusu Michaël van de Poppe, “Bitcoin’de hacim artıyor ve tekrar 21 bin doların üzerine çıktı” dedi.

“Buradan 22.5 bin dolara devam edeceğimizi varsayıyorum, ancak öncelikle küçük bir düzeltme beklentim var (tüm likiditeyi çıkardığımız için). Dipleri satın alın.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/ Twitter

BTC daha önce volatilite eksikliği ve dar trade aralığı ile ün salmıştı ve ilk kez hisse senetlerini bile yenmesine yardımcı olmuştu.

ARK Invest kripto analisti Yassine Elmandjra, “Tarihte ilk kez, bitcoin hem S&P 500 hem de Nasdaq’tan daha az volatil” dedi.

“En son oynaklık bu kadar düşük olduğunda, bitcoin bir yıldan kısa bir sürede 9.000 dolardan 60.000 dolara yükseldi.”

Bitcoin vs. S&P500 vs. Nasdaq Bileşik Endeks oynaklık tablosu. Kaynak: Yassine Elmandjra/ Twitter

Bu arada ticaret platformu Gemini’nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss, kripto piyasalarının 2021’de olduğu gibi genel piyasa yörüngesinin önde gelen bir göstergesi olarak hareket etmeye devam edeceğine dair inancını açıkladı.

“Kripto çöken ilk varlık sınıfıydı; tekrar yükselen ilk kişi olacak” dedi.

Bitcoin, büyük fiat para birimlerinden daha kararlı

Düşük volatilite temasına devam eden ARK’nın tanınmış analist David Puell tarafından yönetilen raporu, Bitcoin’in istikrarı tarafından yalnızca hisse senetlerinin değer kaybetmediğini gösterdi.

İlgili: Kripto piyasası bugün neden yükseldi?

“Bitcoin’in nispi oynaklığı sadece hisse senetlerine göre değil, aynı zamanda büyük döviz çiftlerine göre de azaldı. The Bitcoin Monthly, makro belirsizlik ve USD gücü arttıkça, bitcoin nispeten istikrarlıyken döviz çiftleri olumsuz etkilendi.

“Bitcoin’in 30 günlük volatilitesi, Ekim 2016’dan bu yana ilk kez GBP ve EUR’nunkine neredeyse eşdeğer. Fed şahinliği oynaklığını devam ettirebilse de, bitcoin’in yabancı para birimlerine göre gücü cesaret verici bir işaret.”

EUR, GBP grafiğine karşı BTC/USD oynaklığı (ekran görüntüsü). Kaynak: ARK Yatırım

Turkbtc’nin bildirdiği gibi, bir başka popüler analist olan LookIntoBitcoin yaratıcısı Philip Swift, mevcut ayı piyasasının 2023’ün başında sona ereceğini tahmin ediyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap