Binance 3x 5x Nedir, Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Binance 3x 5x Nedir, Kaldıraçlı İşlem Nedir?
0

Binance 3x 5x Nedir, Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Binance 3x 5x nedir sorusu kaldıraçlı işlem yapacaklar tarafından merak ediliyor. Dünyanın işlem hacmi açısından en büyük kripto borsası olan Binance kullanıcılarına daha yüksek gelirler elde etmeleri için kaldıraçlı işlem yapma olanağı vermektedir. Kaldıraçlı işlemler sayesinde daha yüksek kazançlar söz konusu olabilir.

Kaldıraçlı İşlemler

Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Binance 3x 5x nedir sorusuna yanıt vermeden önce kaldıraçlı işlemin ne olduğunun net olarak anlaşılması yararlı olabilir. Kaldıraçlı işlem, kripto alanında küçük tutarlar ile daha fazla yatırım ya da işlem yapmayı olanaklı kılan sistemdir. Binance borsasında bazı kripto paraların yanında 3x veya 10x gibi ifadeler yer alır. Bu ifadeler kaldıraç büyüklüğünün ifadesidir.

Örneğin Binance borsasında 100x kaldıraç ile işlem açacak olan kullanıcı, bu işleme girdiği kripto para biriminde esas olarak hesap bakiyesinin 100 katı işlem yapar. İşlem esnasında kâr, zarar ve komisyon kaldıraç oranının büyüklüğüne göre tayin edilir. Bu yüzden aslında kaldıraçlı işlemler yüksek kazanç sunuyor olsalar da zarar açısından da aynı yüksekliği taşırlar ve riskli yatırımlar için pek tavsiye edilmezler.

Kaldıraç oranları da kullanılan kripto birimine göre değişiklik taşır. Örneğin Binance, Bitcoin için 125x gibi bir tutarda kaldıraç sağlarken ETH için 100x kaldıraç sunmaktadır. Daha düşük popülerliğe sahip olan birimlerde ise bu kaldıraç oranı düşmektedir.

Kaldıraçlı İşlem Ne İşe Yarar?

Binance 3x 5x nedir sorusunun yanıtı için kaldıraçlı işlemlerin nasıl çalıştığını anlamak daha iyi olacaktır. Binance cüzdanınızda örneğin 50 dolar varsa ve x10 kaldıraçlı işleme girerseniz 500 dolarlık işlem imkanınız olmaktadır. 500 doların tamamı long veya short pozisyonda açılarak coin alınabilir. 500 doların tamamı ile değeri 5 dolar olan coin aldığınızı varsayalım. Şayet aldığınız coin yüzde 10 yükseliş yaşarsa x10 kaldıraç ile işlem açtığınız için yüzde yüz oranında kâr etmiş olursunuz. Yüzde 5 oranında artış yaşarsa bu durumda da yüzde 50 oranında kazanç sağlarsınız.

Fakat aynı durum düşme durumunda daha fazla zarar etmenize yol açar. Aldığınız coin fiyatında yüzde 5 düşüş olduğunda yüzde 50, yüzde 10 düşüş olduğunda ise yüzde yüz yani birikiminizin tamamını kaybetmeniz söz konusu olur.

Kaldıraçlı işlem esnasında şayet kayıp yaşarsanız Binance tarafından uyarı alırsınız. Cüzdanınızdaki bakiyeyi sürdürmek isterseniz sürdürme teminatı eklemeniz gerekir. Bu teminat eklendiğinde pozisyon açık kalacak ve beklemeye de devam edebilirsiniz. Teminat eklenmediğinde ise likidasyon görülür ve tüm paranız düşüşe bağlı olarak kaybolabilir.

Binance 3x 5x nedir sorusuna kaldıraç oranları şeklinde yanıt verilebilir. Binance’de en düşük 2x en yüksek 125x olan şekilde farklı kaldıraç oranları mevcuttur. Her coin için bu oranlar değişmektedir. Coin’in yanında yer alan numara-x ifadesi kaç katı üzerinden işlem yapılacağını ifade eder.

 • 2x: 2 katı
 • 3x: 3 katı
 • 4x: 4 katı
 • 5x: 5 katı
 • 100x: 100 katı anlamlarına gelmektedir.

Dolayısıyla örneğin 2x orana sahip bir coin için kaldıraçlı işlem yaparsanız, örneğin 10 dolar bakiye ile 20 dolarlık işlem yapabilirsiniz.

Kaldıraç işlemleri yüksek kârlar sunabildikleri gibi aynı zamanda yüksek zararlar da getirebilir. Bu yüzden kaldıraç kullanmak istiyorsanız ilk başlarda mutlaka küçük kaldıraç oranlarının tercih edilmesi önerilir.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Binance 3x 5x nedir sorusuna yanıt verdikten sonra kaldıraçlı işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenmek gerekir. Binance, kaldıraçlı işlemler için Binance Futures ve Margin Ticaret kısmını kullanılıyor. İşlem yapmak için şu adımları takip etmelisiniz;

 • İlk olarak Binance hesabınıza giriş yapın ve kimliğinizi doğrulayın.
 • Platformu Türkçe kullanıyorsanız dil ayarlarından İngilizce’yi seçin çünkü Türkçe’de kaldıraçlı işlemler yapılmıyor.
 • Dili İngilizce yaptıktan sonra ise üst kısımda çıkan Derivatives kısmından USD MFUTURES veya Coin- MFTURES kısmını seçin.
 • Seçiminiz sonrasında Futures hesabı açmak için Binance hesabınızın bağlantısını yapın.
 • Sonrasında Binance cüzdanınızdan Futures kısmında yer alan cüzdana istediğiniz miktarda transfer yapın.
 • Kaldıraç işlemi için tercih edeceğiniz coinleri inceleyin.
 • Tercih ettiğiniz coini bulduktan sonra short ya da long pozisyonunu seçin ve işlem için emir türü tercihini gerçekleştirin.
 • Kaldıraç oranını belirlemek için Adjust Leverage kısmından oranı belirleyin.
 • Son olarak cross veya isolated arasından seçim yapmanız istenecektir. Cross seçeneği cüzdanınızdaki tüm varlıkları kullanır hale getirir. Isolated ise belirleyeceğiniz teminat tutarı ile işlem yapmanızı sağlar fakat teminat tutarı yeterli olmadığı durumlarda likidasyon yaşanır.

Short ve Long Pozisyon Anlamları

Binance 3x 5x nedir sorusundan hareketle kaldıraçlı işlem yaparken bilmeniz gereken iki önemli kavram short ve long pozisyonlarıdır. Bu kavramlar kaldıraçlı işlemlerde iki önemli pozisyonu ifade eder. Short pozisyon almak piyasanın düşüş göstereceğini, long pozisyon ise piyasanın yükseleceğini ön görerek işlem yapılmasını anlatılıyor.

Bu kapsamda şayet short pozisyon seçerseniz piyasada düşüş yaşanırsa kazanç sağlarsınız. Long pozisyonda ise piyasada yaşanan yükselişten kâr etme şansınız vardır.

Burada yapılacak olan seçim tamamen kendi birikiminize, teknik analizlerinize ve piyasa tahminlerine dayanır. Short veya long pozisyonundan hangisini seçeceğiniz önceden söylenebilecek garanti bir kısmı yoktur. Bu yüzden sadece şansa bağlı olarak pozisyon açarsanız muhtemelen zarar edebilirsiniz. Zarar etmemek veya zararınızı düşük tutmak için mutlaka pozisyon almadan önce güncel piyasa analizlerini değerlendirmeli, teknik okuma yapmalı ve buna göre konum almalısınız.

Kaldıraçlı İşlem

Kaldıraçlı İşlem Kullanılmalı mı?

Binance kaldıraçlı işlem yüksek kazançlar sunabildiği gibi aynı zamanda yüksek zarar oranları da sunar. Bu yüzden kaldıraçlı işlemlerin risk olduğu bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Genel olarak kaldıraçlı işlemler teknik analiz yapabilen, grafik okuyabilen, son gelişmeleri yakından takip edenler için idealdir. Piyasayı iyi analiz eden birisi için kaldıraçlı işlemler çok yüksek tutarlar kazanmasına yol açabilir. Aynı zamanda kaldıraçlı işlemler düşük oranlarda pozisyon almayı da sağladığı için çok büyük tutarlar yatırmadan da kazanç sağlamayı mümkün kılabilmektedir.

Fakat piyasa takibi yapmayan, teknik analiz veya grafik okuma bilmeyenler için kaldıraçlı işlemlerin büyük risk taşıdığının bilinmesi gerekir. Tamamen şansa bağlı olarak yapılacak işlemler büyük olasılıkla zarar ile sonuçlanacaktır. Bu zararlar kaldıraç oranı yükseldikçe daha fazla artmaktadır. Böylece en azından kaldıraç işlemlerinde deneyimli olmayanlar başlangıç aşamasında düşük kaldıraç oranları olan coinleri tercih etmelidir.

Bunun yanında Binance referans kodları da işlemler sırasında kazançları etkileyebilmektedir. Bu bakımdan kaldıraç işlemlerinde referans kodu kullanmak daha fazla kazanç sağlamayı da mümkün kılabilir.

Her durumda, Binance kaldıraçlı işlem yaparken her kullanıcının giriş ve çıkış noktalarını belirlemesi, nerede duracağını – çekileceğini bilmesi önemlidir. Kaldıraçlı işlemler İngilizce yapıldığı için iyi derecede İngilizce bilmeden yapacağınız işlemler hata yapmanıza da yol açabilir. Bu yüzden sistemi kullanırken çeşitli çeviri programların yardım almanız da önemlidir. Stop emri gibi durdurma emirleri kullanıcı tarafından ne zaman kullanılacağının bilinmesi halinde zararların oluşmasını engellediği için mutlaka değerlendirilmelidir. Bu noktalara dikkat ederek kaldıraçlı işlemleri yapabilirsiniz. Fakat genel olarak kripto piyasaların riskli bir piyasa olabildiğini ve her durumda kazandırmadığını unutmamalısınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.