ATH nedir ? All Time Hight Anlamı

ATH nedir ? All Time Hight Anlamı
0

Kripto para ticaretini aktif olarak takip ediyorsanız, insanların “ATH” lerine ulaşan kripto paraları hakkında konuştuğunu görebilirsiniz. Peki ama ATH nedir ? Sizlere açıklıyoruz.

ATH nedir ? (All Time Hight)

ATH “tüm zamanların en yüksek fiyatı” anlamına gelir. Kripto para ve çevrimiçi ticarette ATH, belirli bir varlığın listelenmesinden bu yana tüm tarihi boyunca ulaştığı en yüksek fiyat veya piyasa değeridir. ATH, en yüksek fiyat olduğu için belirli bir varlığın potansiyel değerini tartışmanın bir yoludur.

ATH kripto dünyasında yaygın olsa da sadece kripto ve finans dünyasına özgü değildir.

Bitcoin (BTC), 12 Nisan 2021 ve 08 Kasım 2021’de birçok kripto para borsasında 2017 sonundaki boğa koşusunda belirlenen önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) kırdı. Bu olay Bitcoin’in yeni bir fiyat keşfi aşamasına girdiğini gösteriyor.

Peki ama bu fiyatın ne önemi var? BTC ATH, kısaltmaların ve yutturmacanın ötesinde ne anlama geliyor? Bu soruyu yanıtlamak için, kripto endüstrisindeki inovasyon döngülerinin nasıl gerçekleştiğini anlamak üzere bir adım geri atmalıyız.

ath-nedir

Kriptoda fiyat-inovasyon döngüleri

Uzun süredir kripto sektöründe olan kişiler, bu alanın yüksek faaliyet dönemleri ve “ayı piyasası” arasında değişen döngüler halinde geliştiğini düşünüyor. Şimdiye kadar 4 döngü yaşandı. İlki 2011’de, ikincisi 2013’te ve üçüncüsü 2017’de ve sonuncusu 2021 yılında zirveye ulaştı.

Bu döngüler kaotik görünmekle birlikte, kabaca şu şekilde karakterize edilen bir düzene sahiptir:

  1. Sermaye sektöre akar ve Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatı yükselir.
  2. Yükselen fiyatlar yeni ilgiye, sosyal medya faaliyetlerine ve medyada geniş yer bulmaya yol açmaktadır.
  3. Artan ilgi, daha fazla insanın dahil olmasına, daha fazla finansal ve entelektüel sermayeye yeni fikirlere katkıda bulunmasına yol açar.
  4. Finansal ve entelektüel sermayenin bolluğu, yeni projelerin ve girişimlerin yaratılmasına yol açmaktadır.
  5. Ürün lansmanları sektörün temel değerini artırır ve daha fazla insana ilham vererek bir sonraki döngüde doruk noktaya ulaşır.

Uzun vadede kripto döngüleri, yazılım inovasyonunun temel itici güçleri olan yeni fikirler, kodlar, projeler ve startup’ların istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlamıştır.

Sonuç

Bitcoin ATH “tüm zamanların en yüksek fiyatı’na ulaştığında insanlar yeni bir tepe beklentisi içine girerek ilgili kripto paranın daha fazla yükseleceği umuduna kapılır ve daha fazla kişinin piyasaya girmesine sebep olur.

 

 

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.