Arbitraj Nedir ? Kripto Arbitraj Detaylı Anlatım

Arbitraj Nedir ? Kripto Arbitraj Detaylı Anlatım
0

Bitcoin fiyatının borsadan borsaya neden farklılık gösterdiğini hiç merak ettiniz mi?

arbitraj

Arbitraj Nedir ?

Arbitraj, kripto para birimleri arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak kar elde etmeyi amaçlayan bir ticaret stratejisidir. Bu strateji, kripto para birimleri arasında fiyat farklılıkları oluştuğunda karlı hale gelebilir. Örneğin, bir kripto para birimi A bir borsada 10 dolar değerinde olduğunu ve diğer bir borsada 15 dolar değerinde olduğunu varsayalım. Bu durumda, 10 dolarlık kripto para birimi A’yı satın alarak 15 dolarlık kripto para birimi A’yı satarak kar elde edilebilir. Ancak, bu strateji de riskleri de içerir. Örneğin, fiyat farklılıklarının ortadan kalkması veya fiyatların düşmesi gibi durumlar karşısında zarar edilebilir.

Arbitraj, bir piyasada bir menkul kıymet veya para birimi satın aldığınızda ve daha sonra başka bir piyasada daha yüksek bir fiyata sattığınızda gerçekleşir. Geçici maliyet farkından para kazanabilirsiniz.

Kripto piyasasında yatırımcılar, kripto para fiyatının henüz sürekli bir değişim halinde olan döviz kuruna göre ayarlanmadığı yabancı bir para biriminde kripto satın alarak arbitraj fırsatlarından yararlanırlar. Yatırımcı, kripto paranın yerel borsadaki fiyatına kıyasla yabancı para birimindeki fiyat farkından kazanç elde eder. Kripto para birimlerine ek olarak, arbitraj herhangi bir para biriminde de yapılabilir. Yani, iki farklı piyasada bir para biriminin fiyatı arasında bir fark olduğunda, traderlar düşük fiyatlı piyasadan döviz satın alabilir ve yüksek fiyatlı piyasada satabilirler.

Aralık 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesini bir arbitraj örneği olarak alırsak, bitcoin arbitraj yatırımcıları Kraken’da 1 BTC satın alabilir, satmak için farklı bir fiyatla başka bir borsaya aktarabilir ve fiyat farkına, eksi ücretlere dayalı olarak potansiyel bir kar elde edebilirlerdi.

Arbitraj Nasıl Yapılır ?

Arbitraj işlemleri son derece basittir ve bu nedenle düşük riskli olarak kabul edilir. Ancak günümüz piyasa koşullarında insan gücüyle arbitraj yapmak zor olabilir. Bununla birlikte, oynaklığın arttığı dönemlerde arbitraj mümkün ve kârlıdır.

Arbitraj  Nedir ?

Bitcoin’in yüksek ücretleri ve genellikle yavaş transfer süreleri nedeniyle, bitcoin arbitraj yatırımcıları kripto para piyasalarında daha verimli seçeneklere yönelmektedir.

Örneğin Kraken, 150’den fazla işlem çifti sunar, bu nedenle, farklı piyasalardaki kripto varlıklarının fiyatına bağlı olarak, kripto arbitraj yatırımcıları belirli kripto para birimlerini başkalarıyla veya daha istikrarlı fiat para birimleriyle değiştirebilir.

Kraken gibi tek bir borsa aracılığıyla, borsadaki üç kripto para birimi arasındaki fiyat farklarını tespit etmeyi içeren üçgen arbitraj ticaretine katılabilirsiniz. Örneğin, BTC ile XLM satın alabilir, XLM’yi ETH’ye satabilir ve ETH’yi tekrar BTC’ye dönüştürebilirsiniz.

Yeni Listelenen Kripto Paraları Kontrol Edin

Yakın zamanda bir ilk coin arzı (ICO) gerçekleştiren ya da bir borsaya eklenen bir token muhtemelen halihazırda söz konusu tokena sahip olan diğer borsalarla aynı fiyatlandırılmayacaktır. Buna ek olarak, yeni tokenlar genellikle çılgın fiyat artışları görür. Tıpkı bir ilk halka arzın (IPO) ilk işlem gününde çılgınca dalgalanabildiği borsada olduğu gibi, bir borsadaki yeni tokenların fiyatı da büyük ölçüde değişebilir.

Merkezi Olmayan Finans’a Arbitraj

Merkezi olmayan finansın (DeFi) yükselişi, merkezi bir operatör yerine küresel bir bilgisayar ağı tarafından işletilen bir borsa türü olan Uniswap, Balancer ve Curve gibi merkezi olmayan borsaların oluşturulmasını sağladı.

Çoğu merkezi olmayan borsa, alıcı ve satıcıların emir verebileceği merkezi bir emir defteri tutmak yerine, kripto varlık fiyatının havuzlara likidite sağlayanlara bağlı olduğu bir likidite havuzları koleksiyonu kullanır.

Kraken gibi bir kripto borsası ile birlikte kullanıldığında, tüccarlar büyük işlemler nedeniyle fiyat kayması yaşayan havuzlardaki arbitraj fırsatlarını tespit edebilirler.

Arbitraj Ne Demek ?

Kripto Arbitrajının Dezavantajları Nelerdir?

Her tür arbitraj gibi kripto arbitrajı da bazı potansiyel riskler içerir.

Hacim

Kripto borsalarının hepsi benzer şekilde çalışır ve kriptoyu o borsadaki son ticarete göre fiyatlandırır. Ancak tüm borsaların eşit yaratılmadığına dikkat etmek önemlidir. Bazıları muazzam işlem hacimlerine sahipken, diğerleri o kadar aktif değildir.

Düşük hacim, borsanın bir yatırımcının umduğu kârı sağlayacak kadar büyük bir işlem gerçekleştiremeyeceği anlamına gelebilir. Düşük hacim aynı zamanda işlemin mümkün olduğu ancak fiyatlama fırsatını yakalamanın çok uzun süreceği anlamına da gelebilir.

İşlem Komisyonları

Aynı zamanda, yatırımcıların borsalar arasında kripto para satın almanın getirdiği işlem ücretlerine de dikkat etmeleri gerekir. Kripto para piyasaları geliştikçe, bu ücretler de borsadan borsaya değişerek dalgalanmaya devam etmektedir.

Kripto Para Arbitrajı Bugün Karlı mı?

Arbitraj düşük riskli bir alım satım stratejisi olarak kabul edilir ve piyasanıza bağlı olarak kârlı olabilir. Arbitraj ticareti için marjlar, ne kadar işlem hacmi olduğu ile ters orantılı olma eğilimindedir. Günümüzde, kripto varlıklardaki marjlar genellikle oldukça düşüktür, ancak spreadler yeterince genişse işlem başına %2-3 kazanmak hala mümkündür.

Sonuç

Sonuç olarak Arbitraj nedir dersek, potansiyel olarak karlı bir kripto para alım satım stratejisidir. Yeterli miktarda başlangıç sermayesi ve disiplinle, varlık fiyatları arasındaki farklılıklardan faydalanarak bu stratejiden makul getiriler elde etmek mümkündür.

Kripto para piyasaları şu anda benzersiz bir konumda. Binlerce kripto para ve yüzlerce borsa ile arbitraj fırsatları hiç bu kadar iyi olmamıştı. Aynı zamanda, kripto hala çoğu kurumsal yatırımcının radarının dışında, yani yüksek frekanslı algoritmaların hakim olduğu geleneksel finans dünyasında aynı derecede arbitraj rekabetiyle karşılaşmayacaksınız.

Güvenli oynamaya ve yatırım stratejinizi korumaya istekli olduğunuz sürece, kripto arbitrajı potansiyel başarı için pratik ve güvenilir bir stratejidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kripto Para Piyasasında “DUMP” Ne Demek ?

 

 

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.