ApeCoin nedir ve nasıl çalışır?

ApeCoin nedir ve nasıl çalışır?
0

APE Token, ApeCoin ekosisteminin yerel kripto para birimidir. APE token sahipleri, fon tahsisi, kural çerçeveleme, ortaklıklar, proje seçimi ve daha fazlası gibi konularda toplu yönetim kararları verir, oy kullanır ve karar verir.
ApeCoin ekosistemi, dijital para ticareti ve yatırımı için adil ve merkezi olmayan bir platform sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Ape Coin Nedir ?

ApeCoin (APE), Yuga Labs tarafından geliştirilen ve Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) yerel parası olarak kabul edilen bir kripto para birimidir. Bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs algoritması kullanır ve BAYC’nin bilgi işlem gücünün yardımıyla çıkarılır. ApeCoin DAO, yeni ApeCoin’lerin dağıtımını kontrol eder ve satışlarından elde edilen gelirin nasıl kullanılacağına karar verir.
ApeCoin Vakfı, ApeCoin ağını yönetir ve geliştirme projelerine fon sağlar.

ApeCoin, yatırımcıların şirket tarafından “toplanan” maymunları satın almalarını sağlayan dijital bir para birimidir. BAYC koleksiyonu, her biri kendi benzersiz görünümüne ve kişiliğine sahip farklı maymunları sergiliyor. Ruh halinize ve seçiminize bağlı olarak bu maymunları en ince ayrıntısına kadar seçebilirsiniz.
Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, yatırımlarından geri dönüş elde etme umuduyla paralarını bu şirkete yatırdılar.

APE’nin Yuga Labs tarafından benimsenmesi, diğer iki cephe NFT projesi olan CryptoPunks ve Meebits’e sahip olduğu için ona ağırlık veriyor.

APE ekosistemi nedir?

ApeCoin’in arkasında kimin olduğu ilginizi çekebilir. ApeCoin’in topluluk sahipleri ve kripto para birimini kullanan çeşitli ürünler/hizmetler toplu olarak APE ekosistemini oluşturur. 2021 yılında kurulan ve merkezi Miami, Florida’da bulunan Yuga Labs, NFT’ler ve dijital koleksiyonlarda öne çıkan bir isimdir.

Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı olarak kabul edilen Yuga Labs, ApeCoin DAO’da topluluk üyesi olarak hizmet vermektedir. Üstlendikleri projelerde ApeCoin’i birincil belirteçleri olarak benimsediler. APE ekosisteminin bir parçası olan NFT koleksiyonları hakkında kısa bilgiler öğrenelim.

Nisan 2021’de piyasaya sürülen Bored Ape Yacht Club (BAYC), Ethereum blok zincirinde yaşayan 10.000 benzersiz Maymun’a sahiptir. Bu benzersiz dijital koleksiyonların her biri farklı bir görünüme, stile ve nadirliğe sahiptir. Koleksiyon, çizgi film maymunlarının algoritmik olarak oluşturulmuş profil resimlerini sergiliyor.

Mutant Ape Yacht Club (MAYC)

Mutant Maymun Simgesi (MAYC), Ape topluluğunun yeni üyelerinin BAYC’nin 20.000’e kadar mutasyona uğramış versiyonuna kadar bir NFT sepetine sahip olmalarını sağlayacak. Herhangi bir orijinal BAYC sahibine, airdrop yoluyla üç katmanda 10.000 mutant serum verildi.

Bored Ape Kennel Club (BAKC)

25 Haziran 2021’de saat 18:00 EST’de başlatılan Bored Ape Kennel Club (BAKC), BAYC’nin her bir üyesine sunulan bir dizi köpek NFT’sidir. Her Bored Ape NFT’nin sahipleri, sadece benzin için ödeme yaparken rastgele bir Club Dog NFT’yi benimseyebilir. BAKC NFT’lerinin de kendi nadirlikleri vardır.

Metaverse Dünyasının Diğer Yüzü

Nisan 2022’nin sonunda Yuga Labs, Otherside metaverse arazilerini basmaya başladı. 45 dakika içinde, sanal emlak 100.000 $ değerini aldı ve toplam 320 milyon $ topladı ve BAYC’yi maksimum satış yapan NFT yaptı.

APE Nasıl Çalışır ?

APE token sahipleri, oylarını vererek ve fon tahsisi, kuralların çerçevelenmesi, ortaklıklar, proje seçimi ve daha fazlası gibi konularda karar vererek yönetim kararlarını toplu olarak alırlar. ApeCoin Vakfı, topluluk tarafından alınan yönetim kararlarını uygular.

DAO’nun yasal temsilcisi olan ApeCoin Vakfı, ekosistemin büyümesini kolaylaştırır. Vakfın, topluluğun vizyonlarını yürüten Kurul adı verilen özel bir organı vardır. APE Kurulu, teknoloji ve kripto topluluğundan beş üyeden oluşur. ApeCoin sahipleri her yıl yeni Yönetim Kurulu üyeleri için oy kullanır.

APE Coin Ne işe yarayacak ?

Bir yönetişim ve yardımcı program belirteci olarak ApeCoin, ekosistemde birden fazla amaca hizmet eder. ApeCoin kullanım örnekleri, sahiplerinin DAO’nun yönetimine katılmalarını ve oyunlar, etkinlikler, ürünler ve hizmetler gibi ekosistemin ayrıcalıklı özelliklerine erişmelerini sağlamayı içerir.

Diğer Web3 madeni paralarıyla aynı şekilde tasarlanmıştır,
ApeCoin ödemeler için kullanılabilir. ApeCoin, yaygın bir ERC-20 jetonu olduğu için çoğu tüccar tarafından teknik olarak kabul edilebilir. Madeni para ayrıca NFT ödülleri olarak zaten kullanılıyor ve BAYC’ye sahip olanlar, anında nakit alabilecekleri ücretsiz APE alıyorlar.

Üçüncü-parti geliştiricileri, ekosistemde bir rol oynamak ve jetonu hizmetlerine, oyunlarına ve çeşitli projelerine dahil etmek için ApeCoin’i kullanır. Örneğin, bir oyna-kazan (P2E) mobil oyunu olan Animoca Brands’in Benji Bananas’ında jeton, oyuncular için bir teşvik olarak benimsenmiştir.
Oynarken özel jetonlar kazanabilecek ve bu jetonları ApeCoin ile değiştirebilecekler.

ApeCoin, bu yıl onu yüksek talep gören bir metaverse madeni parası haline getirebilecek olan yaklaşan Metaverse Otherside ile entegre edilecek şekilde ayarlandı. Bu, ApeCoin’i meta veri deposu pazarlarında bir işlem belirteci yapacaktır. Metaverse P2E öğeleri içeriyorsa,oyuncuları ödüllendirmek için de kullanılabilir.

ApeCoin tokenomics

ApeCoin toplam 1 milyar token arzına sahiptir. Sözleşme arayüzü, daha fazla jetonun basılmasına izin vermez, böylece bir üst sınır oluşturur. Yanma mekanizması da yoktur, bu nedenle arz düşmeyecektir. Mevcut jetonların dağılımı aşağıdaki gibidir:

Tokenlerin %62’si ApeCoin DAO topluluğuna tahsis edilmiştir. Onun arasında,
%15’i BAYC ve MAYC sahiplerine yolunu buluyor. BAYC sahipleri, sahip oldukları her NFT için 10.094 APE talep edebilirken, MAYC sahipleri 2.042 APE hakkına sahiptir. Kalan kısım, DAO’nun ekosistem fonunun bir bileşeni olarak piyasaya sürülecek.

Tokenlerin %16’sı Yuga Labs’a akacak. Bu tahsisatın bir kısmı primatolog Jane Goodall’ın yardım kuruluşuna gidecek. Tokenlerin %14’ü ApeCoin protokolünün başlatılmasına katkıda bulunan kişiler içindir.

Tokenlerin %8’i Yuga Labs ve BAYC’nin dört kurucusu için ayrıldı.
ApeCoin, BAYC’nin kurucuları olan Yuga Labs ve diğer lansman katılımcılarının varlıklarını satmasını önlemek için kilitli token kavramını takip ediyor. Onlara ApeCoin tahsisleri en az 12 ay boyunca açılmaz. Bu süreden sonra, belirli bir token tahsisi onlar için aylık olarak erişilebilir hale gelir.

ApeCoin Nasıl Satın alırım ?

Apecoin’i Binance üzerinden satın alıp bir apecoin yatırımcısı olabilirsiniz.

Apecoin almak için tıklayınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.