Analist: Bu Tarihe Kadar Bitcoin Boğa Piyasası Yok!

Analist: Bu Tarihe Kadar Bitcoin Boğa Piyasası Yok!

Bitcoin yükselişi, bu gelişmelere bağlı

0

Bitcoin ve altcoin pazarları hem içeriden hem de dışarıdan tahmin edilemezliği ile tanınıyor. Bunun nedeni kripto para birimlerinin sahip olduğu yüksek oynaklıktır. Yüksek oynaklık bir varlığın fiyatının daha geniş bir aralıkta dalgalanması anlamına gelir. Bununla birlikte fiyatlar, bir Blockchain ağının sağlığı hakkında çok az şey ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir. Örneğin, popüler altcoin Solana, 2022’nin başından bugüne, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %84,6 düşüş yaşadı. Ancak Solana ağının kullanımı düşmedi, aksine sabit kaldı.

Riskten korkanlar için, hedge fonu Three Arrows Capital ve borç platformu Celsius gibi büyük endüstri oyuncularının iflas başvurusunda bulunması göz korkutucu. FOMO sermaye paylaştırıcıları ve riskli yatırım hikayeleri denizinde, kriptonun oynak olduğu eleştirileri devam ediyor. Anlatı, birçok kurumsal oyuncunun portföylerinde kriptoya yer ayırmasını veya alana girmesini engelledi. Kıdemli bir kripto para analisti, bir röportajda eleştirilerin önünü almaya çalıştı. Analist Thomas Dunleavy, Bitcoin fiyatının neden altı ila dokuz ay daha tam olarak toparlanamayacağını açıkladı. Ardından hem riskten kaçınan hem de haber yatırımcılarının portföylerini nasıl yönetebileceklerinden bahsetti.

Bitcoin yükselişi, bu gelişmelere bağlı

Dunleavy’ye göre kripto pazarlarının toparlanması için makro faktörler büyük bir etken olacak. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, geleneksel hisse senetleri token fiyatlarıyla birleşti. FED’in enflasyonla mücadele girişimleriyle birlikte yatırımcılar, genel olarak riskli varlıklara karşı temkinli davranıyor. FED Başkanı Jerome Powell’e göre, art arda iki çeyrektir negatif GSYİH büyümesine rağmen ABD resesyonda değil. Dunleavy, makro faktörler hakkında negatif düşünenlere uyarı yaptı. Ona göre, öyle düşünüyorsanız, risk-varlık ticareti yapmaya başlamak için olağanüstü bir zaman değil. Bununla birlikte FED, faiz oranlarını düşürmesi ve ABD ekonomisi parasal sıkılaştırmanın yükünü hissetmeyi bırakması mümkün. Böyle bir senaryoda, Bitcoin fiyatı muhtemelen altı ila dokuz ay içinde tamamen toparlanacak potansiyeli taşıyor.

Ancak analist, kripto performansının Ethereum Merge yükseltmesi nedeniyle hisse senetlerinden ayrışabileceğini söylüyor. turkbtc.net olarak bildirdiğimiz üzere Ethereum Merge, Blockchain’deki yaygın şikayetleri ele almayı amaçlıyor. Yükseltme, daha hızlı işlem hızlarına ve daha iyi ölçeklenebilirliğe yol açacak. Dunleavy, başarılı bir şekilde yürütülürse kurumsal sermayenin yığılacağını söylüyor. Bunun ardından, piyasanın anlamlı bir şekilde yukarı çıkacağını tahmin ediyor.

Kripto paralara yatırım yaparken bunlara dikkat

Dunleavy, yeni yatırımcılar için öncelikle daha geniş portföylerinin yüzde kaçının kriptoya tahsis etmek istediklerini bulmalarının önemli olduğunu söylüyor. %60 hisse senedi ve %40 tahvilden oluşan klasik portföy karışımına sahip bir yatırımcıysa, %3 ila %5 arasında Bitcoin gibi kripto paraların mantıklı olacağını ifade ediyor. Bununla birlikte analist, yeni yatırımcı olsaydı kriptoyu portföyüne kesinlikle koyacağından bahsediyor. Dunleavy, yatırımlarına uzun dönemli bir bakış açısıyla bakan yatırımcılara da tavsiye veriyor. Ona göre, yeni temkinli yatırımcıların dolar-maliyet ortalamasına bakmaları önemli. Dunleavy, oynaklığın yüksek olduğunu ve varlıkları riske atacaksanız, dikkatli olmanızı söylüyor.

Bunlara ek olarak, Blockchain’e inanıyorsanız, fiyat oynaklığını ve düşüşleri umursamamanız gerektiğini ifade ediyor. Ancak, 1.700 dolardan Ethereum satın aldığınızda ve birdenbire fiyat 1.400 dolar olduğunda acı verdiğini de ekliyor. Son olarak, yatırımcılar belirli altcoinlere girmeden önce çeşitli kripto para birimlerinin nüanslarını öğrenmeli. Dunleavy, bunu yapmamışlarsa, Bitcoin ve Ethereum’a giriş için erken davranabileceklerini ifade ediyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.