Alçalan Üçgen Formasyonu Nedir ?

Alçalan Üçgen Formasyonu Nedir ?
0

İşlem yapmak, sabır ve yeni beceriler öğrenme isteği gerektirir. Tabii ki, deneme yanılma ve geri adımların gerektirdiği bir süreç olacaktır. Hedef, pes etmemek ve tamamen tatmin edici olan, örneğin alçalan üçgen deseni, fincan ve kulplu desen gibi mükemmel stratejileri geliştirmeye devam etmektir. Bu nedenle, grafik oluşumlarını ve göstergeleri anlamak, başarılı bir işlem stratejisi oluşturmak için temeldir. Sonuç olarak, tüccarların nihai başarıya doğru yolculuklarını hızlandırmalarına yardımcı olmak önemlidir.

Bu makalede, kripto para birimi grafiğinde belirdiğinde alçalan üçgenler ve nasıl işlem yapılacağına değineceğiz.

Alçalan üçgen, tüccarları piyasanın kırılmayı hızlandırmak için kısa taraftan girmeye yönlendirir.

Alçalan Üçgen Deseni Nedir?

Alçalan üçgen formasyonu, ayı piyasası için düşen bir tepenin ve düz bir destek çizgisinin fiyat oluşumunda mevcut olması gereken bir desendir; kırılmalar yukarı veya aşağı yönlü olabilir. Bununla birlikte, ayı piyasasında aşağı yönlü bir kırılma önemli kazançlara neden olabilir.

Fiyatlar bu formasyona uyduğunda, genellikle yeniden yükselmelerden önce aynı bölgeye düşer, ancak her seferinde yükselişin yüksekliği önceki fiyattan daha düşüktür. Hacim, genellikle oluşumun başlangıcından itibaren düşen bir eğilim gösterdiği için anahtar bir ölçüt değildir. Hacim, genellikle kırılma öncesinde nispeten düşük olacaktır, ancak sonraki işlem sırasında artacaktır.

Yukarı yönlü bir kırılmanın hacim eylemine dayanarak yalnızca göz ardı edilmemesi gerektiği gibi, düşük hacimlerde de birçok başarılı kırılma görülebilir.

Yükselen üçgenlerde olduğu gibi, kırılma destek ve direnç çizgilerinin kesiştiği noktadan önce de gerçekleşebilir. Oluşumun gövdesinde, yatay destek çizgisine en az iki küçük dip temas etmelidir. Alt çizgiyi temas eden hareketler farklı olmalı ve aynı konsolidasyon sırasında gerçekleşen tüm temaslar eklenmelidir.

Alçalan üçgen nasıl bulunur?

Bir desenin doğru bir alçalan üçgen olarak kabul edilmesi için desende en az iki ayrı küçük yüksek-düşük hareket olması gerekmektedir. Desen oluşurken yeterince çapraz hareket yoksa alçalan üçgen geçerli olmayacaktır. Bu desende yukarı yönlü kırılmaya odaklanmak daha avantajlıdır çünkü boğa piyasalarında %45’ten, ayı piyasalarında ise %25’ten fazla kazanç sağlar. Hatta başarılı bir şekilde tersine çevrildiğinde boğa piyasasında başarısız bir aşağı yönlü kırılma bile fiyatları %50’den fazla arttırır.

Genellikle, hedefe ulaşmak için yukarı yönlü kırılma, aşağı yönlü kırılmaya göre çok daha geç gerçekleşir.

Alçalan üçgen örneği Solana coin grafiğinde, fiyat boyun çizgisini kırarak, bu ayı piyasası devam deseni satış baskısında önemli bir artışa neden olur. Boyun desteği $30 olan Solana coin grafiğinde, dinamik direnç alçalan bir trend çizgisidir. Bununla birlikte, alçalan trend çizgisi aynı noktada çaprazlandı ve alıcılar için önemli bir direnç alanı oluşturdu.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Arbitraj Nedir ? Kripto Arbitraj Detaylı Anlatım

Alçalan üçgen deseni en basit şekilde traderlar tarafından yaygın bir şekilde kullanılır. Bu desenden kazanç sağlamanın birçok geleneksel yolu arasında üçgenin kırılmasını satın almak da vardır.

 

Bir Alçalan Üçgen Formasyonu ile nasıl işlem yapılır?

Bir alçalan üçgen formasyonu içindeki yüksek trend çizgisinden güçlü bir şekilde düşen hacimlerin ardından, traderlar genellikle kısa bir pozisyon açarlar. Genellikle, iki trend çizgisi arasındaki dikey yüksekliğin bozulması sırasındaki giriş fiyatı, grafik deseni için fiyat hedefini belirler. Traderlar, üst trend çizgisi direncindeki olası kayıplarına bir tavan koyarak bir stop-loss seviyesi kullanırlar.

Teknik traderlar hızlı bir şekilde önemli getiriler elde etme şansına sahiptir. Genellikle, bir bozulmanın yakında olacağına işaret eden alt destek trend çizgisinin altında bir hareket ararlar. Traderlar, varlığın fiyatını düşürmek için sıklıkla kısa pozisyonlar kullanırlar.

Sonuç olarak, üçgenin başlangıcındaki yükseklik, bozulmadan sonra üçgenin minimum beklenen hareketine eşittir. Eğer bozulma başarısız olursa ve diğer üçgen sınırının ötesine uzanırsa, hemen bir kayıpla çıkın. İlk işlemle zıt yönde hareket ederseniz, bozuk bir desen size önemli bir kar fırsatı da sunabilir.

Üçgen formasyonları hakkında bilgi edinerek, başarılı işlem yolculuğunuz için önemli bir araç edindiniz. Bu desenleri başarılı bir şekilde tanımak için günlük olarak pratik yapın ve gerçek para kullanmadan önce bir pratik hesapta test edin.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yapay Zeka ChatGPT, Kripto Para Piyasasında Kullanılır mı ?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.