Airdrop Nedir ? Airdrop Ne İşe Yarar ?

Airdrop Nedir ? Airdrop Ne İşe Yarar ?
0

Airdrop Nedir ? Airdrop Ne İşe Yarar ?

Airdrop Nedir ?

AirDrop adından sıkça söz ettiren bir teknoloji olsa da birçok kişi AirDrop teknolojisinin ne olduğunu bilmiyor. Airdrop sizin için nedir, ne işe yarar? Airdrop kripto para borsasında ne anlama geliyor? Tüm detaylarıyla bir araya getirdik.

Airdroplar, tanınmayı,yayılmayı teşvik etmek amacıyla topluluklarına toplu olarak ücretsiz tokenler gönderen kripto projelerini pazarlamayı hedefleyen projelerdir.

Yeni ve mevcut projelerle sık sık etkileşime giren kripto kullanıcıları, muhtemelen bir aşamada bir airdrop alacaktır. Airdroplar, daha geniş bir pazarlama girişiminin parçası olarak topluluklarının üyelerine ücretsiz jetonlar gönderen blok zinciri tabanlı projeleri ve geliştiricileri içerir.

Ana fikir, yeni basılan jetonları yüzlerce veya binlerce farklı cüzdan adresine göndermek ve alıcıların ilgili projeye katılmaya daha meyilli olmasını sağlamaktır.

Çoğu durumda, belirli bir görevi tamamlama karşılığında kullanıcılara bir kripto airdrop verilir. Bu görevler genellikle aşağıdakileri içerir:

  • İlgili projenin sosyal medya hesaplarını takip etmek.
  • Hashtag’ler de dahil olmak üzere gönderilerinden birini paylaşmak veya retweetlemek.
  • Token ile belirli bir hacimde işlem yapmak.
  • İlgili projeye ait web sitesinde bir kullanıcı oluşturma.

Ayrıca, aşağıda belirtileceği üzere kullanıcılara herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan da bir kripto airdrop alabileceği durumlar da vardır.

Airdrop Çeşitleri Nelerdir ?

Standart Airdrop

Standart bir kripto airdropunda, bir airdrop almakla ilgilenen katılımcılar, airdropu almak için ilgilerini ifade ederler. Kişi geçerli bir cüzdan adresi sağlamalıdır ve bazı airdroplar bunun ötesinde ek bilgi gerektirmez.

Ödül Airdrop

Ödül kripto airdrop’ları, kullanıcılar belirli görevleri yerine getirdiğinde ortaya çıkar. Bu görevler genellikle sosyal medyada paylaşımda bulunarak ve şirketi etiketleyerek veya projeyle ilgili yeni bir tweet’i retweetleyerek bir proje hakkında farkındalık yaratmayı gerektirir. Ayrıca, başka kullanıcıları işe alan, projenin haber bültenine kayıt olması gibi görevler içerebilir.Görevleri yerine getirmenin karşılığında, kullanıcılar genellikle ne kadar büyük ödül airdrop aldıklarına karşılık gelen puanlar alırlar.

Yatırımcı Airdrop

Kripto Para yatırımcıları elinde tuttukları token’leri için ve kaç token’e sahip olduklarına bağlı olarak otomatik olarak gerçekleşir. Cüzdanlar ve blok zinciri bilgileri, halka açık olarak dağıtılan bir defterin parçası olduğu için, tüm blok zinciri kullanıcıları, cüzdanlar ve token dağıtımı konusunda tam şeffaflığa sahiptir.

Özel Airdrop

Daha spesifik bir yatırımcı airdrop türü olan Özel Airdroplar, Proje için belirli kişiler ayrı ayrı seçildiğinde gerçekleşir. Aradaki fark, sahip oldukları jeton miktarına göre değil, bir projede harcanan zaman, emek ve faaliyetlere harcanan paranın çoğu gibi diğer unsurlara göre seçilebilmeleridir.Özel bir airdrop, projeye en yakın olanları ödüllendirmenin daha da merkezi bir yoludur ve hiç jetona sahip olmayan cüzdanlara airdrop verebilir.

Çekiliş Airdrop

Genel olarak, airdropla ilgilenen kişi sayısı genellikle şirketin sunmak istediği airdrop sayısını aştığı durumlarda.Bu nedenle, bir çekiliş gerçekleşir ve airdrop’u almak için sınırlı sayıda cüzdan rastgele seçilir.

Kripto Airdrop Dolandırıcılığı

Bir airdrop kampanyasına katılmak istiyorsanız -dolandırıcıların tuzaklarına düşmemek için- önce dolandırıcıların ne tür yöntemler kullandığını bilmelisiniz. Tüm bu dolandırıcılık eylemlerine karşı alabileceğiniz en iyi önlem, kendinizi hem kripto para piyasası hem de airdrop dolandırıcılıkları hakkında eğitmek ve airdrop’lara -asla- araştırmadan katılmamak. Bu adımları geçtikten sonra, airdrop’lar çok kârlı yatırımlara dönüşebilir.

Ölü Proje Airdrop’ı

Dump airdrop da denilen bu dolandırıcılık yönteminde birileri, güçlü bir sosyal medya kampanyası yürüterek piyasaya bir projeyi pompalar ve bir heyecan dalgası yaratır.

  • Kısa bir süre içerisinde mümkün olan en çok kişiye ulaşabilmek için hediye dağıtmaya devam ederler.
  • Kampanya ilerledikçe coin ya da tokenların değeri artar, artar, artar…
  • Proje, borsalarda da listelenir ve değerlenir. Başka yatırımcılar da projeye yatırım yapmaya başlar, bu durum organik bir şekilde büyümeye devam eder…
  • Proje, borsalarda da değerlenince geliştiriciler, tüm coin ya da tokenları hızlı bir şekilde elden çıkarıp ortadan kaybolurlar.

Özetle ortada gerçekten bir proje vardır; ama projenin sahipleri onu geliştirmeyi düşünmüyordur. Herhangi bir gelecek planları yoktur. Sadece aldatmaca amacıyla projelerini piyasaya sürer, sonra da ortadan kaybolurlar. Tabii proje de ölür. Siz de elinizdeki token’larla kalakalırsınız.

Kripto Airdroplarına Nasıl Ulaşabilirim ?

Kripto airdrop’ları genellikle bir token ile ilgili heyecan ve farkındalığı artırmak için twitter gibi platformlarda duyurusu yapılır ve pazarlanır. Bu airdropların çoğu, airdrop haber bültenlerine abone olarak veya sosyal medyadaki güvenilir Kripto hesaplarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.