ABD’deki Yatırımcılar Riskli Varlıklara Döndükçe Bitcoin 20.000 Dolar Direncini Kırdı

ABD’deki Yatırımcılar Riskli Varlıklara Döndükçe Bitcoin 20.000 Dolar Direncini Kırdı
0

Bitcoin ve çoğu altcoinler, teknoloji hisseleri gibi yükseliş trendinde işlem görmeye devam ediyor.

Hem Bitcoin fiyatı hem de teknoloji hisseleri son günlerde bir yükseliş yaşadı. Böylece Bitcoin, 2020’nin sonlarında desteği ilk kez ihlal ettiğinden bu yana 20.000 $ fiyat seviyesinin altındaki en uzun koşusunu sonlandırmış görünüyor.Mevcut durumda, Bitcoin’in değeri son 24 saatte yüzde 4’ten fazla arttı,fiyatı şu anda küresel borsalarda 20.740 $ civarındayken, CoinDCX gibi Hint borsalarında Bitcoin 20,957 $ civarında işlem görmeye devam ediyor.

CoinMarketCap, Coinbase ve Binance gibi küresel borsalarda, Bitcoin’in fiyatı 20,750 $  iken CoinGecko verileri, BTC’nin değerinin Çarşamba gününden yüzde 4,4 daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ethereum ise Salı günü BTC ile birlikte büyük bir artış yaşadı. Günlük grafikteki gün içi dalgalanmalar, nedeniyle ETH 1350 usd ile 1550 usd arasında işlem görmeye devam ediyor. Ethereum’un yaşadığı bu yükseliş, diğer altcoinlerinde etkilenmesine ve kısa süreli yükşeliş trendine girmesine sebep oldu.

Meme coinler Shiba Inu ve Dogecoin de de yükselişler görüldü. Dogecoin, son 24 saatte yüzde 7,77 değer kazandıktan sonra şu anda 0,06 ABD Doları değerindeyken, Shiba Inu, geçtiğimiz gün yüzde 3,95 artışla 0,000010 ABD Doları değerinde işlem görüyor.

Kripto analistleri Glassnode’daki verilere göre, Bitcoin’in oynaklığının tarihi düşük seviyelere ulaştığını ve BTC’de bir kırılmanın muhtemel olduğunu savunuyorlar. Bitcoin fiyatı için büyükbir hem yükseliş hem de düşüş senaryosunun olabileceğini kaydettiler.

Son yükselişin, sebeplerinden birincisi, yatırımcılar Amerika Merkez Bankası’nın artık faizleri agresif bir şekilde yükseltmeye ihtiyaç duymayabileceğinden umutlu. Yükselen enflasyonla mücadele etmek için 2022’de serbest bırakılan yüksek faiz oranı ortamı, Bitcoin fiyatının bugüne kadar yüzde 60 oranında düşmesine sebep olmuştu.

Geçen hafta kriptoları desteklemeye yardımcı olan ikinci bir faktör, ABD’de rapor veren bazı mavi çip şirketlerinden gelen bazı sağlam kazanç sonuçlarıdır. Beklentilerin üzerinde gelen şirket karları nedeniyle hem hisse senedi piyasalarını hem de kripto piyasasını canlandırmaya yardımcı oldu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.