2023’te Dikkat Edilmesi Gereken Bitcoin Tahmini

2023’te Dikkat Edilmesi Gereken Bitcoin Tahmini
0

Kripto para, öngörülebilir gelecekte yatırımcıları belirsiz bir yolda yükselip düşecek mi yoksa onları aldatmaya mı devam edecek? Bitcoin’in boğa rallisi devam edecek mi? Düzenleme daha önemli bir rol oynayacak mı? Gelecek yıl hangi kripto para birimi en çok yükselecek ?

Kripto para biriminin geleceğini gösteren analist sayısı kadar tahmin var.

2021’de kripto para birimleri popülerliğini sürdürdü. Kripto para birimleri, Goldman Sachs tarafından kabul edildi. Coinbase, Nisan 2021’de (borsaya açılan ilk büyük kripto şirketi) piyasaya çıktı ve Bitcoin’e bağlı ilk ABD borsa yatırım fonu Ekim ayında başlatıldı.

2022, Bitcoin dahil tüm kripto para birimleri için çok zor geçti. Aslında, dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 2022 yılının tamamında piyasa değerinin yaklaşık %65’ini kaybetti. Kripto meraklıları, Terra Luna çöküşü, en büyük kripto borsası FTX’in düşüşü ve yaklaşan makroekonomik koşullar gibi bir dizi talihsiz olaya hazırlıksız yakalandı.

Ancak herkesin aklında dolaşan birkaç soru var: Bundan sonra ne olacak? Bitcoin tekrar yükselecek mi? Yoksa tıpkı 2022’deki gibi çökecek mi?

İşte 2023’te Bitcoin fiyatları için tüm olasılıkları öğrenmenize yardımcı olacak ayrıntılı bir makale.

Bitcoin Boğa Koşusuna Başlayacak mı?

Bitcoin, stresli geçen günlerin ardından neredeyse %20’lik keskin bir toparlanma gördü. Şu anda, 16 Mart 2023’te, Bitcoin 24.500 seviyelerinde pozitif aralıkta işlem görüyor. Bitcoin’in canlanması, ABD’den çıkan birkaç olumlu haber akışına dayanıyor, örneğin uyumlu iş verileri ve en önemlisi, ülkenin finansal ve bankacılık sistemine yönelik ABD makamlarının kurtarma planı, bu titrek piyasada kripto hayranlarının güvenini artırdı. Yazım sırasında, Bitcoin’in günlük ticaret hacmi 35 milyar doların üzerinde.

Sadece bir hafta önce, dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin 20.000 $ seviyelerinin altına düştü. Bu hafta ise teknoloji odaklı Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşü ABD bankacılık sistemini çılgına çevirdi.

Bitcoin’in geleceği bilinmezliğini korurken, perakende yatırımcıların Bitcoin için oldukça çalkantılı bir ay olması nedeniyle Bitcoin’in her hareketi konusunda çok dikkatli ve temkinli olmaları gerekiyor. Bu dalgalanmanın nedenleri ABD ve İngiltere gibi büyük piyasaların makroekonomik koşulları sebebiyle oluştu.

Hindistan kripto para birimleri konusunda sert bir tutumunu sürdürüyor ve hükümet tüm kripto para birimi işlemlerini Para Aklama Yasası kapsamına aldı. Özel bir resmi gazete bildiriminde, Hindistan Birleşik Maliye Bakanlığı, sanal para birimleri veya dijital varlıklarla ilgili tüm işlemlerin Para Aklama Önleme Yasası (PMLA) kapsamına gireceğini belirtti.

Bitcoin fiyatının 16.800$’lık kritik seviyeleri geçtikten sonra olumlu sinyaller verdiğini belirtmek gerekir. Fiyat tekrar hız kazandı ve şimdiye kadar yükseliş sinyalleri göstermeye devam etti. Birçok kişi, tablonun daha da istikrar kazanmasını ve BTC’nin bu ay boğa rallisine devam etmesini bekliyor. Teknik göstergelerin şu an itibariyle hangi resmi gösterdiğine bir göz atalım:

  • Saatlik Hareketli Ortalama Yakınsama/Diverjans (MACD) – Güçlü.
  • BTC/USD için Saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi) – 70 seviyelerinde.
  • Destek Seviyeleri – 22.500 $’ın üzerinde
  • Direnç Seviyeleri – $25,000 civarlarında

Uzmanların Bitcoin’de yükseliş beklemesinin nedenlerinden biri de, önümüzdeki yıl, 2024’ün Bitcoin’in halving yapacak olmasıdır. Bitcoin’in yarıya indirilmesi olayı her dört yılda bir gerçekleşir ve Bitcoin madencilerine verilen ödüller yarıya indirilir (madencinin ödemesi 3.125 BTC’ye düşürülür). halving arzın daralmasına yardımcı olduğu için bu olay genellikle Bitcoin’in fiyatı için olumlu olarak görülür. Tarihsel olarak, halving Bitcoin’in fiyatına ivme kazandırmak için çok iyi bir işaret olarak görülmüştür.

Bitcoin (BTC), Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir ? Son Durum

Verilere yakından bakarsak, önceki Bitcoin yarılanma etkinlikleri Bitcoin’in fiyatı için uzun vadeli boğa sürücüleri oluşturmayı başardı. Bitcoin yarılanma etkinliği, doğrudan deflasyonist eğilimine bağlıdır ve arzını sıkıştırarak BTC fiyatının daha da yükselmesine yardımcı olur. Merkezi olmayan bir kripto para birimi olan Bitcoin, hükümetler veya herhangi bir merkez bankası tarafından basılamadığı için toplam arzı sınırlıdır.

Bitcoin’in 2023’te ralli yapmasının diğer nedeni ise, ABD Fed’in sadece 25 baz puan daha az agresif faiz artışıydı ve bu da Bitcoin’in yükseliş eğilimini korumasına ve diğer varlık sınıflarına göre daha başarılı olmasına yardımcı oldu.

Ayrıca, “Bitcoin Balinaları” olarak bilinen büyük yatırımcılar, BTC’yi yeniden biriktirmeye başladılar. On-chain toplayıcı Santiment’in verilerine göre, büyük Bitcoin balinaları cüzdanlarında 1.000-10.000 BTC tutuyorlar ve yatırımcıların cüzdanlarını birçok BTC ile doldurduklarını gösteriyor, bu da Bitcoin fiyatındaki toparlanma işaretlerini gösterebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Singularity (AGIX), GPT4 Lansmanının Ardından %31 Artış Sağladı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.